Yeni lise 1 (2005) biyoloji dersi öğretim programının öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the new biology subject curriculum of 9 classes in teacher's and student's options
  1. Tez No: 206916
  2. Yazar: SÜLEYMAN SAVATYAPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu arastırma 2005?2006 egitim ögretim yılında uygulamaya konulan yeni Lise 1. Sınıf (2005) Biyoloji Dersi Ögretim Programı'nın ögretmen ve ögrenci görüsleri dogrultusunda degerlendirilmesini amaçlamıstır. Arastırma 2005?2006 ögretim yılında Ankara iline baglı ilçelerdeki orta ögretim kurumlarında yer alan 55 biyoloji ögretmeni ve 160 ögrenci üzerinde yapılmıstır. Arastırmada ögretmenlere program hakkında genel sorular sorulmus ve yeni ögretim programında meydana gelen aksaklıklar tespit edilmeye çalısılmıstır. Programın basarıya ulasmasında ögrencilerin ögrenmeye hazır bulunusluk seviyesinin önemi göz önüne alınarak ögrencilere biyoloji ile ilgili tutumlarını belirleyici sorular yöneltilmistir. Ögretmen anketi 22, ögrenci anketi 20 sorudan meydana gelmistir. Ögretmenlerin ve ögrencilerin görüsleri: grup sayısı iki oldugunda ?t? testi ile grup sayısı ikiden fazla oldugunda tek yönlü varyans analizi ile 0,05 anlamlılık düzeyinde test edilmistir. ?F? degerinin anlamlı oldugu durumlarda farkın hangi gruplardan kaynaklandıgını tespit etmek için Scheffe testi uygulanmıs ve varyans 0,05 manidarlık düzeyinde test edilmistir. Sonuç olarak ögretmenler ve ögrenciler programda yer alan aksaklıkları belirtmisler ve aksamaların giderilmesi için yazar ile birlikte önerilerde bulunmuslardır.
Özet (Çeviri)
This study aims at the evulation of the new curriculum which was begun to carry out in 2005-2006 education year throughout teacher?s and student?s opinions. This study was applied to 55 biology teachers and 160 students which are in secondary school in districts of Ankara in 2005-2006 education year. In this study , general guestions about curriculum were guestioned and defects in new curriculum were tried to be determined. On attaining success of this programme, diagnostic guestions about student manners of biology were guestioned to students with considering the students? readnes level of learning. Teacher?s guestionnaire includes 22, student?s guestionnaire includes 20 guestions. The views of the teachers were tested by the ?t? test when the group number was two and one way variance analysis when the group number was more then two at the significance level of 0.05 .When the ?F? value in one way variance analysis was significant the group which caused the difference was determined by Scheffe test at the significance level of 0.05. In conclusion, teachers and students make the defects of programme clear and they made suggestions for the solution of these defects with author.