İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin bilgisayar ile ilgili temel kavramlar konusunda kavramsal değişim yaklaşımının yaşadıkları yanılgılarına ve kavram yanılgılarının giderilmesine ve bilgisayar dersindeki tutumlarına etkisi
The Determination and elimination of misconceptions about basic conceptions on computer and the effect of conceptual changing theory at computer studies lesson over the students at primary school at class 6
- Tez No: 206917
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin bilgisayar ile ilgili temel kavramlar konusunda yaşadıkları kavram yanılgıları belirlenmeye çalışılmış, öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgılarının giderilmesinde ve bilgisayar dersindeki tutumlarında kavramsal değişim yaklaşımının etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2005 ? 2006 eğitim öğretim yılında 52 kontrol, 50 deney olmak üzere 102 öğrenciden oluşmaktadır. Deney gruplarına, ?bilgisayar ile ilgili temel kavramlar? konusunda kavramsal değişim yaklaşımı ile hazırlanmış öğretim materyalleri, kontrol grubuna ise aynı konu geleneksel uygulama ile verilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları görüşme tekniği, Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi, Bilgisayar Tutum Ölçeği ve ?bilgisayar ile ilgili temel kavramlar? konusunu kapsayan Başarı Testi'nden oluşmaktadır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler, SPSS paket programında ttesti ve çift yönlü varyans analizi(ANOVA) testleri ile kontrol edilmiş sonuçta ?bilgisayar ile ilgili temel kavramlar? konusunun kavramsal değişim yaklaşımı ile hazırlanmış öğretim materyali ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin geleneksel uygulama yöntemine göre daha başarılı oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the misconteptions about basic conceptions on computer is determined, also the effect of conceptual changing theory at computer lesson over the students in the primary scholl at class 6. is studied. There are 52 conrtol, 50 experiment totally 102 students, who are studying in the period of 2005 to 2006, in this research group. Two kinds of method are applied. The first one is used the ?basic conceptions on computer? by using conceptual changing theory on the experiment group. The second method is traditional one on the control gruop. Data collecting means that was used in this study are conversation method, Test of Logical Thinking, Computer Attitude Scale and the Success Test contains ?basic conceptions about computer?. The datas that were had from data collecting means were checked by ttest and Analysis of Variances(ANOVA) in SPSS packet programme. In conclusion, the students in the primary school at class 6 became more successful who used conceptual changing theory on ?basic conceptions on computer?? than the other students used traditional methods.