Turizmde can ve mal güvenliği, turistlerin Türkiye'de can ve mal güvenliğine ilişkin uygulamalara bakışı
Life and property security in tourism, how tourists approach applications regarding lfeand property security in Turkey
- Tez No: 206936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Turizm, Defense and Defense Technologies, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Turizm yarattığı katma değerle gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerindeönemli rol oynayan bir endüstridir. Bir ülkeye yönelik turizm hareketlerininsürekliliği o ülkenin can ve mal güvenliğine ilişkin imajı ile doğrudan ilintili olduğuyapılan çeşitli çalışmalar sonucunda ortaya konmuştur. Bu tezle; turizm endüstrisiniekonomik gelişimi ve istikrarı için önemli bir araç olarak gören Türkiye'nin can vemal güvenliği açısından turistler tarafından algılanma düzeyinin ortaya koyarak, bukonuda karar yapıcılara veri sağlanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda turizmde canve mal güvenliği konusunda genel bir literatür taraması yapılarak çalışmanın teorikyapısı oluşturulmuştur. Oluşturulan teorik yapıya dayalı olarak turistlerin can ve malgüvenliği açısından Türkiye'yi algılama düzeylerini ortaya koymak amacı ile 18sorudan oluşan 400 tane anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anketler Türkiye'nin enönemli turizm merkezlerinden olan Antalya ilinde uygulanmıştır. Uygulanananketlerden elde edilen veriler ki kare, anova ve t-testleri kullanılarak % 5 anlamlılıkdüzeyinde SPPSS (Statistical Pocket Program For Social Science) paket programındaanaliz edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz sonucunda destinasyon seçiminde canve mal güvenliğinin etkin bir rol oynadığı, genel olarak Türkiye güvenli bir ülkeolarak nitelendirildiği, ancak bu konuda eksikliklerin olduğu ve Türk polisininturistlerin can ve mal güvenliğini sağlam konusunda yetersiz kaldığı sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is an important industry that plays an important roll in developingcountries? economic by creating add value. In different studies, it is pointed out thatsustainable tourism activities are related to the life and property safety image of thedestination. It is aimed in this study to provide data to the decision makers in tourismby measuring the perception level of tourists about Turkey. In this scope theoreticstructure of study was developed by searching generally literature. A questionnairebase on theoretical structure was prepared with 18 questions to measure theperception level of the tourist. 400 questionnaires were applied in Antalya which isone of the most important tourism destionmations of Turkey. The gathered data wereanalyzed by using chi square test, t test and ANOVA test at the significant level ofthe 5% in SPSS (statistical Pocket Program for Social Science), In according to theresult of the study the safety of the life and property play an effective role in tochoosing of tourism destination and Turkey is a safety country with somedeficiencies for tourist. However Turkey?s security forceses not fount sufficient toprotect the tourists? life and property safety.