İlköğretimde öğretmenlerin matematik dersinde alternatif değerlendirme tekniği olan 'ürün seçki dosyası (portfolyo)' hakkında görüşleri
Teachers' viewpoint about portfolio which is an alternative technique in mathematics lessons in elementary schools
  1. Tez No: 206950
  2. Yazar: ARZU SIRKINTI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURSUN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın özü ilköğretimde öğretmenlerin matematik dersinde alternatif değerlendirme tekniği olan ?ürün seçki dosyası (portfolyo)?hakkında öğretmen görüşlerini almaktır. ÖME uygulamasıyla birlikte geleneksel değerlendirme yaklaşımlarına alternatif bazı değerlendirme yöntemleri ortaya atılmıştır. MEB tarafından pilot olarak uygulanmaya başlayan öğrenci merkezli eğitiminde önemli bir yere sahip olan ürün seçki dosyası (portfolyo), öğrencinin bireysel öğrenme gelişimini, kendisine, öğretmene ve veliye göstermesi bakımından önemlidir. Bu araştırmanın başlangıcında konu ile ilgili literatür taraması yapılmış ve öğretmenlere uygulamak üzere bir anket formu hazırlanmıştır.Bu anket formunda öğretmenlere açık ve kapalı uçlu sorular yöneltilmiştir. Araştırma Ankara ili Polatlı ilçesindeki ilköğretim okullarında çalışmakta olan 45 i erkek,65 i bayan olmak üzere 110 sınıf ve matematik öğretmenlerine uygulanmıştır. Anket hazırlandıktan sonra 50 öğretmene pilot uygulama yapılmıştır.Anket formundaki kapalı uçlu sorulara faktör analizi yapılmıştır.Öğretmenlerin maddelere verdikleri cevaplara göre cevapların frekans ve yüzdelik dağılımları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The base of this research is taking teachers? viewpoint about portfolio which is an alternative technique in mathematics lessons in elementary schools. Some evaluation methods are brought forward alternative for traditional evaluation approaches with the student -centered education. Having an important place in student centered education Portfolio, which is applied as a pilot method by National Education Ministry, is also important for students to show their personal development to teacher, parents and themselves. At the beginning of this research a literature scanning is made about the subject and a questionnaire is prepared to apply teachers. In this questionnaire some open-ended and closed-ended questions are asked to the teachers. This research is applied to 110 mathematics and class teachers as 65 of whom are female and 45 of whom are male working in Polatlı in Ankara city. After it is prepared fifty teachers are applied a pilot application. Factor analysis is applied to the closed-ended questions in the questionnaire. According to the teachers? answers it is made frequency and percentage distribution to these answers.