Kadınların çevre korumaya yönelik mevcut bilgi ve tutumlarının saptanması (Afyonkarahisar ili örneği)
Determining womens present knovledge and attitudes towards the protection of environment (Afyonkarahisar sample)
  1. Tez No: 206951
  2. Yazar: DUDU KÜÇÜKTÜVEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER TOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmada Afyonkarahisar ili merkezinde yaşayan farklı eğitim düzeyine sahip kadınların çevre korumaya yönelik mevcut bilgi ve tutumlarının saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Afyonkarahisar ili merkezinde yaşayan 18 yaşının üzerindeki kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, basit tesadüfî örnekleme yöntemiyle seçilen farklı eğitim düzeylerine sahip toplam 300 kadın oluşturmuştur. Bu araştırma kapsamında, kadınların çevre ve çevre korumaya yönelik bilgi ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla konu ile ilgili kaynaklardan yararlanılarak anket formu geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Elde edilen verilere, SPSS programından yararlanılarak Khi-Kare (?2) ve varyans analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; 1. Kadınların; çevre bilgisi, çevre sorunlarının nedenleri, etkileri ve bu sorunları önleme yollarına ilişkin konularda bilgi düzeylerinin eğitim düzeylerine göre paralel bir artış gösterdiği saptanmıştır. 2. Kadınların eğitim düzeylerinin, çevre ve çevre korumaya yönelik tutumları üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. 3. Kadınların çevre ve çevre sorunları ile ilgili seminer, kurs vb faaliyetlere katılmaya istekli oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to determine the knowledge and attitudes of the women living in Afyonkarahisar and having various and different educational level towards the protection of the environment. The universe of the research consists of the women over 18 in Afyonkarahisar. 300 women having different educational level and being chosen by simple random sampling method constitute the sampling of the survey. In this study, a questionnaire form has been developed and applied ( with the aim to ) determine the attitudes and knowledge of the women towards environment and environmental problems and by using related resources. By Using SPSS programme, ?2 values and variance analysis have been applied on the findings obtained in the survey. After the research, the results below are obtained 1. It is found that the knowledge of women about environment knowledge, the reasons of environmental problems and knowledge about the prevention of these problems are parallel to the level of women?s educational level. They rise proportionally. 2. Women?s educational levels have an effect on their attitudes towards environment and protection of environment. 3. It is found out that women are willing to participate in the seminars, conferences, courses and similar activities about environment and environmental problems.