Green behavioral intentions; A study in Turkish restaurant context
Çevre dostu tüketici davranış eğilimleri; Türk restoran sektörü üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 473347
  2. Yazar: GÖZDE TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ALTINBAŞAK FARİNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çevre kirliliği üzerindeki olumsuz etkisi yüksek olmasına rağmen, restoran sektörü üzerine yapılan çalışmalar henüz gelişmektedir. Literatürde, çevre dostu tüketici profili ile tüketici davranışlarının öncülleri hakkında yapılmış çalışmaların sonuçlarında bazı tutarsızlıklar belirlenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı çevre dostu tüketim davranışlarına yol açan tüketici niyetlerine etki eden psikografik faktörleri saptamaktır. Türk restoran ziyaretçileri üzerinde yapılan ankete katılan 504 kişinin cevabı ile bulgular analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; çevre ve sağlık duyarlılığı ile elseverlik ve tüketici etkenliği algısının, çevresel davranış üstünde anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür. Çevre duyarlılığı ve tüketici etkenlik algısı fazla olan bireylerin yeşil restoranlar ile ilgili daha olumlu tutum ürettikleri, bunun sonucunda da yeşil restoranlara daha fazla katkıda katkıda bulunma eğiliminde oldukları bulunmuştur. Başarı odaklı bireylerin daha az çevre dostu davrandıkları da çalışmanın ortaya koyduğu bir başka bulgudur. Araştırmanın diğer sonuçlarına göre; kadınlar erkeklere oranla çevrelerine ve sağlıklarına daha duyarlı, daha yardımsever ve doğayı koruma ile ilgili uyguladıkları önlemlerin sonuçları ile ilgili daha pozitiftirler. Yine kadınların çevreyi korumaya yönelik davranışlarının, yeşil restoranlar ile ilgili pozitif algılarının ve sonuçta yeşil restoranlara katkıda bulunma eğilimlerinin daha fazla olduğu görülmüştür. Bununla birlikte yaş faktörünün de değişkenler üzerinde anlamlı farklar oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları daha önce yapılmış araştırma sonuçları ile kısmi benzerlikler göstermekle beraber restoran endüstrisinde yapılmış en kapsamlı analizlerden biridir. Çalışmada elde edilen sonuçların, henüz gelişmekte olan yeni nesil restoran endüstrinin yöneticilerine özellikle iletişim ve servis pazarlama stratejilerini geliştirirken katma değer sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The restaurant industry has been making the highest commitment to the environmental pollution however, the studies conducted within the green restaurant context has been emerging. Moreover, the relevant literature regarding the profile of green consumers, green consumer intentions and behaviors include some inconsistencies. The purpose of this study is to delineate the consumer psychographics that have influence over intention to contribute green restaurants. The online questionnaire was fulfilled by 504 Turkish restaurant visitors. The results revealed that environmental concern, health consciousness, perceived consumer effectiveness and altruism have positive influence over pro-environmental behavior. It is indicated that environmental concern and perceived consumer effectiveness have positive influence over intention to contribute green restaurants. Another finding was that success orientation has negative impact over pro-environmental behavior. The results demonstrated that women are more environmental and health conscious and altruist; they have more perceived consumer effectiveness; tend to behave more pro-environmentally, have more positive beliefs and attitudes about green restaurant phenomenon and in return would like to contribute to green restaurants more. Age difference was found to have significant influence over intention to contribute in green restaurants. The results of this study are partially consistent with previous empirical findings. Yet, it is one of the most comprehensive studies carried out in green restaurant context. The findings of this thesis are expected to provide valuable insight for restaurateurs in designing the service mix and communication strategies; and to academicians for further research focusing on green consumer behaviors in hospitality industry more specifically in restaurant sector.