İşlevsel sözel iletişim becerisi kazandırmanın zarar verme davranışlarını azaltmaya etkisi
The Effectivenes of acquiring the functional verbal communiation skills to decrease the self injurious behaviours
- Tez No: 206963
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; zarar verme davranışlarına zemin hazırlayan (TV kanallarından birisinin isminin söylenmesi - Şarkı veya türkü söylenmesi), uyaranlar varlığında, sabit bekleme süreli ipucuyla, ?hadi derse dönelim? işlevsel sözel iletişim becerisini söylemeyi kazandırmanın, deneğin, zarar verme davranışlarını azaltmada etkili olup olmadığını belirlemektir.Araştırmada, tek denekli deneysel desenlerden Değişen Koşullar (A B C D E) deseni kullanılmıştır.Araştırmanın deneği, TSK Gülsav Özel Eğitim Merkezi'ne ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilköğretim okulunun 4. sınıfına devam eden ve zarar verme davranışları sergileyen 10 yaşında, otizm tanısı almış erkek bir öğrencidir. Denek, her hangi bir kimsenin yakınında bir yerde duyacağı şekilde Tv kanallarının birisinin ismini söylemesi yada şarkı - türkü söylemesi durumunda; Tv kanalı ismi söyleyen yada şarkı- türkü söyleyen kişiye vurarak, kendisini yere atarak yada çevresinde bulunan araçları etrafa saçarak zarar verme davranışları sergilemektedir.Araştırmada verilerin toplanabilmesi için, görüşme formları, motivasyon ölçümleme skalası, anekdot kayıtları kullanılmıştır. Araştırmada deneğin zarar verme davranışlarını ölçmek için kısmi aralık kayıt formu, ?hadi derse dönelim? işlevsel sözel iletişim becerisini kazanma düzeyini ölçmek için ise olay kaydı formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is whether to enable the subject to acquire the functional verbal communication skill, that is, ?Let?s go back to the lesson? is effective reducing the subject?s harmful behaviours. The research was done with deserminative stimul ( singing a song or saying one of the Tv. channels ) which prepared the ground for harmful behaviours.In this research the pattern of changing conditions ( ABCDE ) was used.The subject of this research was a ten ? year ? old boy attending the fourth grade of a public school connected with the Ministry of National Education and T.S.K. Gülsav Special Education Centre. He was a boy with a diagnosis of autism. He was displaying harmmful behaviours. When the subject was near someone who said one of the names of the Tv. channels or sang a song, he displayed harmful behaviours by throwing the objects violently or by hitting the person singing the song.Interview form, moivation evaluation scale and anecdote records were gothered to obtain information fort he research. In order to assess and measure the subject?s violent behaviours, recording forms were used. Stvation recording form was used partailly inderval in order to assess and measure the extent he gained the functional verbal communication skill, that is, ?Let?s go back to the lesson?In the desearch, information was showed by graphics and graphics were interpreted qualitativelyThe findings of the research: It was found that after the subject was taught the functional verbal communication skill of ?Let?s go back to the lesson? with the stimulants ( saying one of the Tv. channels or singing a song ) which made him prone to violence, his violen behaviours tended to lessen.