Düzce ili İsmet Paşa İlköğretim Okulu 6,7,8. sınıflara devam eden öğrencilerin beslenme bilgi düzeyleri, alışkanlıkları ve obezite durumları üzerine bir araştırma
The study about the eating habits the levels of nutrition knowledge and the case of obesity of the students attending to the 6th 7th and 8th grade of İsmetpaşa Primary school in the city of Düzce
- Tez No: 187267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA AYTEKİN SARPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma Düzce İli İsmet Paşa İlköğretim Okulu 6, 7, 8. sınıflara devameden öğrencilerin beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgisi ve obezite durumlarınıntespit edilmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür.Araştırma kapsamına 196 erkek, 154 kız olmak üzere 350 öğrenci alınmıştır.Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.BKI'lerine göre 11-12 yaş grubu erkek ve kız öğrencilerin NCHSverilerindeki persentillere göre hepsi normal, 12-13 yaş grubu erkek öğrencilerin61.7'si normal, %3.1'i hafif şişman, %1.5'şi aşırı şişman, kız öğrencilerin %63.6'sınormal, %4.5'i hafif şişman, %1.3'ü şişman ,13-14 yaş grubu erkek öğrencilerinin%26.0'sı normal, %3.1'i hafif şişman, kız öğrencilerin %27.9'unun normal olduklarıbelirlenmiştirBel/kalça oranlarına göre erkek öğrencilerin %100.0'ünün
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine the eating habits,nutrition knowledge and the case of obesity of the students attending to the 6th, 7thand 8th grade of Ismetpaşa Primary School in the city of Düzce.350 students in total, 196 boys and 154 girls, were included in the study. Thedata gathered were evaluated statistically.Concerning their BKI, their percentiles in their NCHS data of the students ofboys and girls at the age of 11-12, it was observed that they were all normal, 61.7 %of boy students of 12-13 years of age was normal, 3,1 % was slightly fat, 1.5 % wasoverweight, 63.6 % of girl students was normal, 4.5 % is slightly fat, 1.3 % was fat,whereas 26.0 % of boy students of 13-14 years of age was normal, 3.1 % wasslightly fat, 27.9 % of girl students was normal.It was also determined that 100.0 % of boy students was at the normal levelsof < 1, 65.6 % of girls was at the normal levels of