İlköğretim 8. sınıf matematik dersi 'çarpanlara ayırma ve özdeşlikler' konusunun yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına uygun olarak öğretiminin öğrenci başarısına etkisi
The effect to students' success that the teaching of subject in factorisation and identity, according to constructivist approach in mathematics lessons of 8th classes of elementary school
  1. Tez No: 206987
  2. Yazar: MUSTAFA ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIRRI AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma ilköğretim 8. sınıf matematik dersinde yapılandırmacı yaklaşıma göre işlenen ?Çarpanlara Ayırma ve Özdeşlikler ? konusunun öğretiminin öğrenci başarısına etkisini içermektedir. Öğrenciyi merkeze alan yapılandırıcı öğrenme yaklaşımına uygun olarak hazırlanan çalışma yapraklarıyla işlenen derslerin öğrenci başarısını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Araştırma Niğde valiliğine bağlı Mustafa Kemal İlköğretim Okulunda ve Şeyhler Şehit Hamza Baykan İlköğretim okulunda yürütülmüştür. Şeyhler Şehit Hamza Baykan İlköğretim okulundan 34 öğrenci, Mustafa Kemal İlköğretim Okulundan ise 24 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Araştırmada deneysel yöntem kullanılmış olup, kontrollü ön-son test modeli kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS paket programı kullanılmıştır. Her iki okulda da ayrı ayrı deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney ve kontrol gruplarının son test puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı ise t testi uygulanarak ulaşılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda yapılandırmacı yaklaşıma uygun olarak yürütülen derslerin geleneksel öğretime göre öğrenci başarısını artırdığı görülmüştür. Araştırma ise, yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı öğrenci başarısını artırdığına göre, matematiğin diğer konuları ile ilgili bu tür öğrenme ortamları hazırlanmalıdır önerisiyle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is inclueded, influence the student achievement of appropriate to constructivist approach that the subject in factorisation and identity of elementary school 8th class mathematic lesson. .The student is in the centre of this education method and it is reached that the lessons teached with worksheets apporiate to constructivist learning style, increased student achievement The study is carried out in the Mustafa Kemal and Şeyhler Şehit Hamza Baykan Elementary Schools related to Niğde Governorship. 34 students in the Şeyhler Şehit Hamza Elementary School and 24 students in the Mustafa Kemal Elementary School participated to the study. The study is based on experimental design and controlled pre-post test model was used.In the statistical analyses, SPSS package program is used. Different test and control groups were established at the schools. That there is any signifigance difference between the groups is decided by the t test.In the result of the statistical analyses, it is reached that the lessons teached with worksheets apporiate to constructivist learning style, increased student achievement according to the traditional education.And the study is resulted with the suggestion that, if the constructivist learnig approach increased student achievement, than this kind of learning circumferences must be applied for the other subjects in mathematics.