Ortaöğretim öğrencileri (I. ve II. sınıf) ve üniversite öğrencilerinde (I. ve IV. sınıf) gıda hijyeni konusuna ilişkin, bilgi ve davranışlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
The analysis of the knowledge level and behaviour related to food hygene of secondary school (1st and 2nd years) and university (freshman and senior) students with respect to different characteristics
- Tez No: 206988
- Danışmanlar: PROF.DR. FİGEN ERKOÇ, Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖNCÜ, Y.DOÇ.DR. HİKMET KATIRCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalısma ortaögretim ögrencileri ve üniversite ögrencilerinin cinsiyet ve ögrenim düzeylerine göre mevcut gıda hijyeni egitiminin gıda satın alma ve tüketme davranıs ve tutumlarına etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıstır. Arastırma, Ankara ili Yenimahalle ve Keçiören ilçelerinde okuyan 387 lise birinci ve ikinci sınıf ögrencisi ile Gazi Üniversitesi Gazi Egitim Fakültesi Biyoloji ve Kimya Egitimi Anabilim Dalında okuyan 91 ögrenciye hazırlanan anketin uygulanmasından olusmaktadır. Arastırma sonucunda; ögrencilerin okulda, ögle yemeklerinde çogunlukla kantinden aldıkları gıdalar ile beslendikleri bulunmustur. Ögrencilerin ev dısında fast-food, simit ve pogaça gibi ambalajsız gıdaları tercih ettikleri ve fast-food tarzı yiyecekleri daha fazla sevdikleri görülmüstür. Ögrencilerin %89,7'sinin okul kantininde açıkta satılan yiyeceklerin içeriklerini ve hangi firma tarafından yapıldıgını bilmedikleri görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to show the effects of current food hygiene education to food shopping and consuming behaviours, with respect to the gender and education levels of secondary school/education students and university students. In the present research, a questionnaire was applied to 387 high school freshman and sophomore students in Yenimahalle and Keçiören counties of Ankara and 91 college students in the Biology and Chemistry Education Departments of Gazi Education Faculty, Gazi University. The research results showed that, students mostly consumed food products sold in the school canteen for lunch. Students also preferred unpacked foods such as fast foods, bagels, rich pastry and preferred fast food more than other products. It was also found that %89.7 of the students did not have any information on the ingredients and the producers of food sold at the canteen.