Stres kontrolü, genel öz-yeterlik, durumluk kaygı ve yaşam doyumuyla ilişkili bir akış modeli
A flow model related to stres control appraisal, general self-efficacy, state anxiety and life satisfaction
- Tez No: 206997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ABİDE GÜNGÖR AYTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu arastırma 2005-2006 Egitim-Ögretim yılında, Bilecik ili sınırlarında yer alan Atatürk lkögretim Okulu'nda okuyan ilkögretim ikinci kademe ögrencilerinin yeme davranıslarını etkileyen bazı faktörlerin degerlendirilmesi amacıyla yürütülmüstür. Arastırma rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 125 kız ve 175 erkek olmak üzere toplam 300 ögrenci üzerinde yürütülmüstür. Arastırma sonucunda; lkögretim ikinci kademe ögrencilerinin % 79.7'si üç ögün, % 13.3'ü dört ögün, % 7.0'si ise iki ögün yemek yemektedir. En çok atlanan ögün sabah kahvaltısı, ögün atlama nedenleri ise daha çok istahsızlık ve zaman olmamasıdır. Ögrencilerin beslenme bilgi düzeyleri yaslarındaki artısa paralel olarak yükselmektedir. Anne ve babası üniversite ya da yüksekokul mezunu olan ögrencilerin beslenme bilgi düzeyleri diger ögrencilerden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in 2005 and 2006 School Year with the aim of some factors which affect in primary second-class students? eating habits in Atatürk lkögretim Okulu which is in Bilecik. This research carried out on total of 300 students; 175 sons and 125 girls that were chosen by random sampling method. At the result of research : 79.7 % of second-class students have only three, 13.3 % have only four, 7.0 % have only two meals. The most missed meal was breakfast and the reasons of missing meals are mostly lack of appetite and lack of time. The rank of nourishment knowledge of students are inreased by their ages simultaneously. Ranks of nourishment knowledge the students whose parents graduated from universities and high school are higher than the other ones.