Ortaöğretim atletizm yapan sporcu öğrencilerin atletizm branşına yönelme nedenleri ve beklentileri
The reansons of students doing athletics in secondary scholl of tending athletics and theis expectations
- Tez No: 207008
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Türkiye'de atletizm branşını yapan öğrenci sporcuların bu spora yönelme nedenlerini ve beklentilerini belirlemektir. Bu amaçla; ilgili literatür incelenerek araştırma problemine ilişkin bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında atletizmle uğraşan sporculara bir anket uygulanmış ve anketten elde edilen bulgularla araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Bu araştırmanın çalışma evrenini Atletizm Federasyonuna ait sporcu lisansı olan ortaöğretim öğrencileri oluşturmuştur. Ancak bu sporcuların sayısı çok fazla olduğundan ve hepsine ulaşmakta güçlük çekildiğinden örnekleme yoluna gidilmiştir. Bu örnekleme grubu ortaöğretimde öğrenim gören atletizm sporcu lisansına sahip sporculardan tesadüfü yöntemle seçilmiştir. Araştırmada; frekans ve yüzde dağılımları bulunmuş, ayrıca atletizmle uğraşan sporcuların görüşlerinin değerlendirilmesinde t-testi ve anova testi kullanılmış, verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında ise SPSS istatistik paket program kullanılmıştır. Sonuçta; öğrencileri atletizme yönlendiren kişilerin başında Beden Eğitimi öğretmenleri gelmektedir. Basın-Yayın ve Televizyon kanallarının öğrencilerin atletizme yönelmelerinde gereken desteği vermediği çıkan sonuçlar arasındadır. Öğrencilerin çoğunun atletizm yapmalarının sebebi; başarı kazanmaktan zevk duymaları, atletizm sporunu sevmeleri, arkadaşlarınca tanınıp sayılmak istemeleri ilk nedenler arasındadır. Öğrencilerin atletizm branşında beklentileri ise, Milli takıma seçilmek, Beden Eğitimi öğretmeni olmak, ileride üniversite düzeyinde eğitim görmek konularında yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to determine the reasons of Turkish students interested in athletics why they choose this sport and their expectations. With this aim, some necessary information was given by reviewing of some literatures related with this subject. Also, a questionnaire was applied to student-athletes to find some solutions for the problem of this search. The population of the study involved the student-athletes having licence. However; since the numbers of these sportsman is too much, it couldn?t be reached to all of them. Therefore, the sample groups were used. In order to this, the students, having licence in the secondary schools, were randomly chosen. As statistical analysis in evaluation at opinions of the student-athletes, frequency, percentage of data, t-test and Anova tests were done by SPSS statistical program. In conclusion, the people orienting the students to the athletics mostly is the physical education teachers. One of the outcomes of this research is that mass media does not give enough support to the athletics. The majority of the students doing athletics have the same reasons; deriving pleasure from success, being interested in athletics and being populer among their friends. Lastly, the most important expectations of the student-athletes are being a physical education teacher, being a student in the sports departmant of a university, being a national athlete and represent our country.