Fizik eğitiminde elektrostatik konusu ile ilgili kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik bir karikatüristik yaklaşım
A cartoon approach for vanishing misconceptions about the electrostatics in physics education
- Tez No: 207019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM KANDİL İNGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma ortaöğretimde okuyan öğrencilerde elektrostatik konusu ile ilgili oluşabilecek kavram yanılgılarının bir karikatüristik yolla giderilip giderilemeyeceğini araştırmaktadır. Araştırmanın örneklemini Anadolu Lisesi 10. sınıflarından 51 kişilik öğrenciler oluşturmaktadır. Güvenilirlik katsayısı 0,73 olan kavram yanılgı testi öntest olarak uygulanarak öğrencilerdeki kavram yanılgıları tespit edilmiştir. Uzman görüşü alınarak tarafımızca geliştirilen elektrostatik konusuyla ilgili karikatürler ders anlatımında kullanılmıştır. Konu bitiminde kavram yanılgı testi sontest olarak uygulanmıştır. Öntest ve sontest sonuçlarının incelenmesiyle bu uygulamanın öğrencilerdeki elektrostatik konusuyla ilgili mevcut kavram yanıgılarını azalttığı gözlenmiştir (Koçyiğit, 2003). Araştırmanın deseni olarak öntest - son test ve şık analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to do a resarch on secondary school students to determine whether the misconceptions about electrostatics can be remedied by using cartoons. In this study, the sample consisted of a total 51 students in 10th grade on Anatolian high school participated in this study. A pre-test, post-test research model was used in this study. The misconception test with a reliability coefficient 0.73 (Koçyiğit, 2003) was administrated as to the students to determine the misconceptions. By solicitiy and collecting of expert views, cartoons about electrostatics which were developed by the researchers were used in teaching. Meanwhile, at the end of this unit, the misconception test was administered once again as post-test. By examining the pre and post test result, it was clearly observed that the cartoon aproach diminishes the misconceptions about electrostatics.