Sekizinci sınıf öğrencilerine fiziksel ve kimyasal değişmelerin basit fen aktiviteleri ile öğretilmesinin başarıya etkisi
The effect of activities on student success in teaching physical and chemical changes at the degree of third class in secondary school
- Tez No: 207048
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN TEZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Education and Training, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, fiziksel ve kimyasal değişmelerin öğretilmesinde basit fen aktivitelerinin öğrencilerin başarı düzeyine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, bu yöntemin kontrol grubunda uygulanan geleneksel yönteme göre farklı yanları ortaya konularak grupların başarı düzeyleri arasında kıyaslamalarda bulunulmuştur. Basit fen aktivitelerinin uygulandığı deney grubunda, öğrencilerin ön test başarı ortalamaları ile son test başarı ortalamaları kıyaslandığında, bilgi düzeyinde 30.00 puanlık bir yükselme tespit edilmiştir. Deney grubunda basit aktivitelerle ilgili güncel sorulara göre 19.90 puanlık bir artış tespit edilmiştir. Tutum testi sonuçları ise, deney grubu öğrencilerinin, uygulanan aktiviteler sonucunda fen bilgisi dersine karşı mevcut ilgi düzeylerinin % 14.55 oranında yükseldiğini ortaya koymuştur. Aynı değerlendirmeler kontrol grubu için yapıldığında, başarı düzeyinde anlamlı bir değişmenin olmadığı görülmektedir. Bu sonuçlar, basit fen aktivitelerinin, öğrenmeyi, bilgi yüklemeyi hedef alan geleneksel yaklaşıma göre daha etkili olarak gerçekleştirdiğini ortaya koymaktadır. Gerçekleştirilen bu tez çalışması, fen kavramlarını öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler ile deney ve aktivite malzemesi sıkıntısı çeken okullar için büyük önem taşımaktadır. Tez çalışması ayrıca, aktif eğitim uygulamaları, ilginç basit fen aktivitesi örnekleri ve aktivitelerin gruplara ayrılması bakımından eğitimciler için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
With this project, the effects of simple science (Home Lab. Hands on Science) activities on success level concerned about physical and chemical changes were researched. Learning with simple activities was compared with traditional learning methods and according to the results of the research the differences about the success level of both groups were stated. When the success point of experimental groups that trained using simple science activities are compared with initial and final assesmennts, there is a score increase as 30.00 points in knowledge test results. In the experimental group, according to the questions concerned about everyday life, there is 19,90 point increase. Attitudes of experimental group towards the science learning increased in 14.55 per cent after the activity based learning education. Evaluations about the controll group show that there isn?t any meaningful increase in the success. The results of this research show that learning with simple science activities is superior than traditional learning aiming at learning with only reading, listening and writing. These results are crucial for the students who have difficulties in learning science and for the schools which have got inadequate laboratory facilities. This research is also important for activity based learning applications, the samples of interesting simple science activities and separation of activities as groups.