Tarih I dersinde işe koşulabilecek değer öğretiminin yeni yaklaşımlarının öğrencilerin 'hoşgörü' değeri anlayışlarının gelişimine etkisi
New approaches of value teaching on history I lesson effects on devolopment of perceptions 'tolerance' value of studens
- Tez No: 207055
- Danışmanlar: PROF. YASEMİN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ortaöğretimde tarih dersinde değer öğretiminin yeni yaklaşımlarından değer açıklama, değer analizi ve ahlâkî muhakeme yaklaşımlarının ?hoşgörü? değerinin gelişimi üzerinde etkililikleri incelenmiştir. Bunu belirlemek amacıyla deneysel bir çalışma yapılmış, öğrencilerden uygulama öncesi ve sonrasında hoşgörü hakkında kompozisyon yazmaları istenmiş ve bu kompozisyonlardan elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Araştırmada üç değer öğretim yaklaşımı için üç adet dokuzuncu sınıf deney grubu olarak ele alınmış ve değer öğretim yaklaşımları bu deney gruplarına uygulanmıştır. Uygulama Tarih 1 dersinde ?Türk Dünyası 1? ünitesi üzerinde her gruba beş ders saatinde beşer etkinlik olarak uygulanmıştır. Deney gruplarından uygulama öncesi ve sonrasında alınan kompozisyonlar içerik analizine tabi tutulmuştur. Kompozisyonlardan elde edilen hoşgörünün tanımına, hoşgörü ve hoşgörüsüzlüğün nedenleri ve sonuçlarına ilişkin bulgular, metinde kavramlara yüklenen anlamlar yoluyla tespit edilmiş, kavramların belirlenen anlamı ile deney grubunda yer alan kaç öğrenci tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir. Bunun dışında deney gruplarında yer alan öğrencilerin hangi kategorileri kullandıkları ve hoşgörüye ilişkin geçmiş ve bugün için vardıkları yargılar da ortaya konmuştur. Bulgular ön ve son değerlendirme ile yaklaşımlar arasında karşılaştırılmıştır. Araştırmadan aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: · Hoşgörü değerinin tanımına ilişkin değerlendirmelerde ahlâkî muhakeme yaklaşımının daha etkili olduğu görülmüştür. · Hoşgörü ve hoşgörüsüzlüğün nedenlerine ilişkin değerlendirmelerde değer analizi ve ahlâkî muhakeme yaklaşımlarının daha etkili olduğu görülmüştür. · Hoşgörü ve hoşgörüsüzlüğün sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde değer analizi ve ahlâkî muhakeme yaklaşımlarının daha etkili olduğu görülmüştür. · Hoşgörü kategorilerine ilişkin değerlendirmelerde değer analizi yaklaşımının daha etkili olduğu görülmüştür. · Hoşgörü ile ilgili yargılara ilişkin değerlendirmelerde değer açıklama yaklaşımının daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, value clarification, value analysis and moral dilemma which are the new approaches of value teaching on history lesson in high school education have studied to see their effects on development of ?tolerance? value. In order to determine this, an experimental study has been done. A composition about the ?tolerance? has been asked from the students before and after the study and the data received in this composition has been assessed. In the research, three 9th grade classes have been chosen as experiment groups for the new approaches of value teaching. Then, the value teaching approaches are experienced on these experiment groups. This study has been organized as 5 activities in 5 lessons time for each groups in History I lesson in the unit of Türk Dünyası I. Compositions which are received before and after the study from experiment groups are analyzed with content analysis. Findings about definition of tolerance, reasons and results of tolerance and intolerance have been determined with the help of the usage of concepts. The determined meaning of concepts and how many students in experiment group have used them have been determined. Apart from this, the categories that the students in the experiment groups have been using and their judges about tolerance in the past and now have been exhibited. Findings have been compared between pre-post evaluation and approaches. The results of the study have been listed down: · Moral dilemma approach is more effective than the other approaches in the assessment about definition of tolerance value. · Value analysis and moral dilemma approaches are more effective than the other approach in the assessment about the reasons of tolerance and intolerance. · Value analysis and moral dilemma approaches are more effective than the other approach in the assessment about the results of tolerance and intolerance. · Value analysis approach is more affective than the other approaches in the assessment about tolerance categories. · Value clarification approach is more effective than the other approaches in the assessment about the judges of tolerance.