Üniversite öğrencilerinin evlilik ve eş seçimiyle ilgili görüşlerinin incelenmesi
The research of university students? opinions about marriage and partner selection
- Tez No: 207061
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDİME ŞANLI, Y.DOÇ.DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Sosyoloji, Home Economics, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET ÜNVERSTE ÖGRENCLERNN EVLLK VE ES SEÇMYLE LGL GÖRÜSLERNN NCELENMES Ondas, Barıs Aile Ekonomisi Ve Beslenme Egitimi Anabilim Dalı Tez Danısmanları: Yard. Doç. Dr. Nedime SANLI, Yard. Doç. Dr. brahim KISAÇ Kasım-2006 Bu arastırma; üniversite ögrencilerinin evlilik ve es seçimiyle ilgili görüslerini inceleyen betimsel bir çalısmadır. Arastırma Ankara ili sınırları içerisindeki çesitli üniversitelerin 4 yıllık lisans egitimi veren seçilen fakültelerinde, 1.sınıf (260) ve 4. sınıf (263) ögrencilerinden rastgele örneklem teknigiyle seçilen 523 kisi (%47.2'si kız %52.8'i erkek) üzerinde yapılmıstır. Veri toplama aracı olarak, gelistirilen anket formu kullanılmıstır. Verilerin degerlendirilmesinde SPSS 13.0 istatistik programından yararlanılmıs, verilerin yüzde ve frekans dagılımları alınmıs, verilere Ki-kare test ve t-Test uygulanmıstır. Arastırma sonucu elde edilen bulgular; Katılımcıların yarısından fazlası en uygun evlenme yasının 26-29, yarıya yakını ise 22-25 olması gerektigini belirtmislerdir. Ögrenciler sorulan ?evleneceginiz kisiye kim karar vermeli?? sorusuna en fazla (%49.7) ?kendileri? ve ?esiyle anlasarak birlikte? (%47.4 ) karar vermelidir cevaplarını vermislerdir. Ögrencilerin evlilikle ilgili verilen yargılara verdikleri cevaplar incelendiginde ?hayatı sevilen biriyle paylasmak için yapılmalıdır, evlilikte mutluluk eslerin birbirlerine baglılıklarıyla devam eder, çocukların saglıklı kimlik kazanması için olmalıdır ve saglıklı evliliklerde yıllar geçtikçe esler birbirleriyle bütünlesir? yargılarına ögrencilerin cinsiyet ve sınıf degiskenlerine göre yüksek oranda katıldıkları görülmüstür. Ögrencilerin büyük çogunlugu evlilikle ilgili ?neslin devamını saglar, cinselligin daha rahat yasanmasını saglar ve daha düzenli bir hayat saglar? iii yargılarına yüksek oranda katılmaktadırlar. Ancak, evliligin saygıyı azalttıgı, sevgiyi azalttıgı ve anne baba kardeslerden uzaklastırdıgı yargılarına katılmamaktadırlar. Ögrencilerin ?evlilik öncesi flört dönemi olmalı? görüsüne yüksek oranda katıldıkları, fakat ?evlilik öncesi cinsel birliktelik olmalı? yargısına yüksek oranda katılmadıkları saptanmıstır. Ögrenciler evlenmede önemli görülen faktörlere verdikleri cevaplarda ?ekonomik özgürlüge kavusma, fiziksel olgunluga erisme, egitimi tamamlama ve sosyal olgunluga erisme? faktörlerini yüksek oranda ?önemli? bulmuslardır. Ayrıca katılımcılar evlenecekleri kisinin kendi bagımsız geliri olmasını, iyi bir meslek sahibi olmasını, daha önce evlenmemis olmasını ve bakir ya da bakire olmasını istediklerini yüksek oranda belirtmislerdir. Evlilikte kadının daha yüksek tahsilli olması ve daha yaslı olması katılımcıların büyük çogunlugu tarafından istenmeyen özellikler olarak saptanmıstır. Arastırmaya katılan ögrenciler, eslerden birinin ?aynı cinsten, umursamaz, asabi, sinirli ve hırçın? olmasını yüksek oranda evlilige engel bir durum olarak görmüsler ve ?evliligin sorumlulugundan korkan? biriyle, ?yakın akraba olan? biriyle evlenmeyeceklerini belirtmislerdir. Çalısmada katılımcıların çevrelerinde aile sorunu olarak en çok aldatmayı gördükleri saptanmıstır. Ayrıca katılımcıların büyük kısmı içki, kumar gibi kötü alıskanlıkları ve gelirin yetmemesini çevrelerinde gördükleri diger aile sorunları olarak belirtmislerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RESEARCH OF UNIVERSITY STUDENTS? OPINIONS ABOUT MARRIAGE AND PARTNER SELECTION Ondas, Barıs The Department of Family Economy and Education of Nourishment Thesis Counselors: Yard. Doç. Dr. Nedime SANLI, Yard. Doç. Dr. brahim KISAÇ November -2006 This research is a descriptive study which investigates the ideas of university students? ideas about marriage and their choice of the partner. The research has been applied on 523 people (47.2 % girls, 52.8 %boys) who are determined by random sample technique. Those people are the students in the first grade (263 students) of various universities that have the selected four year degree faculties on the borders of Ankara. The improved questionnaire form has been applied as a vehicle for collecting data. The statistical program of SPSS 13.0 has been benefited for the evaluation of the data, the percentage and frequency distribution of data has been taken, Chi-Square test and t Test have been applied. The findings of the research are; It is stated that the ages between 26?29 are the most appropriate for the marriage for more than half of the participants while nearly the half of them agrees on the ages of 22?25. The students have given the answers of ?by themselves (49.7 %) and ?together with agreement (47.4 %) to the question of ?who must decide to whom you marry?? After analyzing the demands of students to the opinions about marriage ?it must be made for sharing life with a loving person; the happiness of the marriage continuous with the adherence of partners; marriage must be made for a healthy identity of children and in healthy marriages as years pass by the partners are integrated?. It is certain that the students of a high percentage agree with these ideas. The majority of the students endorse the opinions of ?it endures the continuance of generation, it allows an easy sexuality, and it provides a more v coordinated life.? on the other hand they do not agree the ideas like marriage reduces the respect and love and it separates from mother and father. It is established that high rate of students agree on the idea ?there must be a flirtation period before marriage.? But they do not share the idea that ?there must be sexual affair before marriage.? The highly significant factors in marriage are ?determined as? ?achieving economic freedom, reaching physical maturity, completing the education, attaining social maturity.? Furthermore, the participants emphasized that their partner must have his/her own income, a good job, and she/he mustn?t be married before and must be a virgin. It is determined that in marriage wife?s being more educated and being elder are undesirable features for most of the participants. The student participants stated that one of the partner?s being same sex, indifferent, frustrated and peevish are highly rate obstacles for the marriage. In addition, they declared that they declared that they do not marry someone who fears of responsibilities of marriage and who is a close relative. In this research, it is determined that unfaithfulness is the most common family affair-the participants faced in their country and society. Moreover, the majority of the participants emphasized that bad habits and lack of income are the other family problems in their country and society.