Programlı ve etkili bir müze gezisi için geliştirilen müze eğitim paketinin etkililiğinin ölçülmesi (Ankara ili ilköğretim 1. kademe 3. sınıf sanat etkinlikleri dersi örneği)
Efficiency assessment of museum training package programme prepared for the purpose of fruitful museum visits (A sample of art activities lesson Ankara primary school 3rd grade students)
  1. Tez No: 228348
  2. Yazar: AYŞE GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BUYURGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sanat Etkinlikleri dersini, programlı bir müze ziyareti için geliştirilen, müze eğitim paketinin içerisindeki etkinliklerine göre uygulamanın, erişiye, kalıcılığa ve tutuma etkisi ile öğretmenlerin programlı bir müze ziyareti planlanmasının önemine ilişkin görüşlerini belirlemektir.Araştırma 2007-2008 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Ankara ili Şehit Ordonat Üstçavuş Mahmut Özdemir İlköğretim Okulu I. kademe 3. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Random yoluyla oluşturulan örneklem gruplarından 3-E (n=37) deney grubu, 3-C (n=38) ise kontrol grubu olarak atanmıştır. Araştırmada hem nicel hem de nitel veri toplama yöntemlerinden yararlanılmış ve deneysel desen yöntemlerinden öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmada veriler başarı testi (öntest-sontest), tutum ölçeği ve görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmaya katılan gruplara, başarı testi ve tutum ölçeği olarak deneysel işlem öncesi öntest ve işlem sonrası sontest ve 8 hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırma elde edilen verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans ortalama ve standart sapma gibi parametrelerin yanında ilişkisiz örneklemler t-testi, ilişkili örneklemler için tek faktörlü anova ve ilişkisiz örneklemler için iki faktörlü anova testleri uygulanmıştır. Nitel bulguların analizinde ?betimsel analiz?den yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda, ilköğretim I. kademe 3. sınıf Sanat Etkinlikleri dersinde, programlı bir müze ziyareti gerçekleştirmek için öğretmen müze eğitim paketindeki etkinliklerin uygulandığı deney grubu öğrencileri ile geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin erişi, kalıcılık ve derse yönelik tutumları arasında, deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. Ayrıca ilköğretim I. kademede görev yapan öğretmenler, müzelerde eğitim paketlerinin önemli bir ihtiyaç olduğu, müzelerden eğitim amaçlı faydalanılmadığı, müze gezilerinden verim alamadıkları, yazılı ve görsel materyallerin yetersiz olduğu, seminerlerin müzelerde uygulamalı olarak verilmesi gerektiği görüşündedirler.Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre, müze eğitim paketi içerisinde uygulanan müze rehberini kullanarak planlı ve etkili müze ziyaretleri gerçekleştirilmesine ve yapılacak yeni araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the valuable contribution of exploiting the ?Art Pursuits Session,? based on the activities determined in the museum package programme, on conduct, permanence and attitude, and also to indicate the views of teachers regarding the importance of organising scheduled museum visits.This study was conducted in Şehit Ordonat Üstçavuş Mahmut Özdemir Primary School in the spring term of 2007-2008. Out of a random sample of third grade students 3-E (n=37) were experimental while 3-C (n=38) were the controlling group. In the study both quantitative and qualitative data collecting methods were utilized and among experimental design methods pre-test, post-test controlling group design was used. The data was collected through achievement test (pre-test, post-test), attitude scale and attitude scale. The groups chosen in the study were given an achievement test, a pre-test prior to experimental process, a post-test following the process and finally an eight-week permanence test. In analyzing the data in addition to parameters such as percentage, frequency average and standard deviation we have also used discrete (OR: unrelated) sampling t-test, one factor anova (?) for related samples. ?Descriptive analysis? was used in analysing qualitative data.There is a significant difference in favour of the experimental group, who were involved in the activities of the museum package programme in order to actualize scheduled museum visits, in conduct, permanence and attitude towards the lesson when compared to the students in the controlling group going through traditional education. Furthermore, teachers working in primary schools stated that museum package programme is an absolute necessity. They also added that museums are not benefited for educational purposes, museum visits are not and audio-visual materials are insufficient. They are firmly of the opinion that applied seminars are to be given in the museums.In accordance with the data obtained in this study, we can say that there is a requirement for further studies and for realising scheduled and efficient museum visits by utilising the museum guide in the museum package programme.