Gazi eğitim fakültesi müzik öğretmenliği programı piyano öğrencilerinin vize ile final süreci arasındaki kaygı düzeylerinin başarı düzeylerine göre incelenmesi
Analysis Gazi University faculty of education music teaching programme's piano students' anxiety level at mid term exam to final exam process in accordance with performance level
- Tez No: 207066
- Danışmanlar: PROF. GÜL ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Psikoloji, Education and Training, Music, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET GAZ EGTM FAKÜLTES MÜZK ÖGRETMENLG PROGRAMI PYANO ÖGRENCLERNN VZE LE FNAL SÜREC ARASINDAK KAYGI DÜZEYLERNN BASARI DÜZEYLERNE GÖRE NCELENMES UMUZDAS, Mehmet Serkan Yüksek Lisans, Güzel Sanatlar Egitimi Anabilim Dalı Müzik Ögretmenligi Bilim Dalı Tez Danısmanı: Prof. Gül ÇMEN Mayıs ? 2007 Bu arastırmanın amacı, Gazi Egitim Fakültesi Müzik Ögretmenligi Programı piyano ögrencilerinin vize ile final süreci arasındaki kaygı düzeylerini tespit etmek, bu dogrultuda kaygının zararlı etkilerini engellemek ya da en aza indirgemek için önerilerde bulunmaktır. Bu çalısma, Müzik Ögretmenligi Programı'ndaki piyano egitimine devam etmekte olan ögrencilerin kaygı düzeylerini belirler nitelikte olması; arastırmanın sonuçları dogrultusunda eksikliklerin giderilmesine yönelik çalısmalarla literatüre katkıda bulunacak olması, bu konu ile ilgili yapılabilecek çalısmalara yol göstermesi ve kaynak olusturması bakımından önem tasımaktadır. Çalısmada Gazi Egitim Fakültesi Müzik Ögretmenligi Programı piyano ögrencilerinin vize ile final süreci arasındaki kaygı düzeylerini tespit etmeye çalısıldıgından, arastırma yöntemi olarak betimsel yöntem seçilmistir. 2006- 2007 ögretim yılına göre Gazi Üniversitesi Gazi Egitim Fakültesi Müzik Ögretmenligi Programı'nda 200 ögrenci ögrenim görmektedir. Bu arastırmada zorunlu piyano dersini alan 150 ögrencinin tamamı örnekleme dâhil edilmistir Arastırmanın kaygı düzeyi saptanmasına yönelik olarak anket tekniginden yararlanılmıstır. Anket 25 kaygı düzeyi sorusunu ve degisken olarak kullanılıp hesaplanan dört ayrı soru olarak toplam 29 soru içermektedir. Arastırmanın önemli bulguları söyledir: 1) Degerlendirmelerinin komisyon tarafından yapılmasının basarılarını engelleyecek bir degisken oldugunu düsünen ögrencilerde bu düsüncenin iv ?yüksek? düzeyde kaygıya neden oldugu saptanmıstır. 2) Ayrıca ögrencilerin kaygı düzeylerinin vize sınavındaki basarı durumlarına göre anlamlı sekilde farklılık gösterdigi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS GAZ UNIVERSITY FACULTY OF EDUCATION MUSIC TEACHING PROGRAMME?S PANO STUDENTS? ANXIETY LEVEL AT MID TERM EXAM TO FINAL EXAM PROCESS IN ACCORDANCE WTH PERFORMANCE LEVEL UMUZDAS, Mehmet Serkan Master Degree, Branch of Music Teacher Education Music Teaching Science Adviser: Prof. Gül CIMEN May ? 2007 The aim of this research is to determine, Gazi Education Faculty Music Teaching Programme piano students mid term exam and final process between anxiety of levels determination, this view suggest to prevent from anxiety harm effect. The aim of research is to give suggestion for determine anxiety level of Gazi University Faculty of Music Teaching Programme piano students? mid term to final exam process, to reduce or block bad conditions of anxiety. This study come into prominence by be able to determine anxiety level studying students at Music Teaching Programme, be able to contribute literature by studies directed to completion deficiencies through results of research, be able to give advice other researches about this subject(topic) and being a new source. In research, in order to determination anxiety that between Gazi Education Faculty Music Teaching Programme?s piano students? midterm exam to final exam process, descriptive method were used. In 2006-2007 academic year, 200 students are studying at Gazi University Gazi Faculty of Education Music Teaching Programme. In this study, 150 students who gets piano lessons obligatory were attached to the research. Results, reached by method of survey. The survey includes 25 questions about leverage of anxiety and four different questions that used for factor analysis, in total 29 questions. These are major results of study: 1) It is determined that opinion of ?the assessments are done by commission is a factor at students success? results high level anxiety. vi 2) It is determined students? anxiety leverage points at significant diversity according to their success at mid term exams. Science code : Fine Arts Education Department Music Teaching Department