Okul öncesi eğitimde üç yaş dönemindeki 35-40 aylık çocuklara uygulanan ses eğitiminin işitme kayıplı ve işitme kayıpsız çocukların müziksel ses gelişimlerine etkisi
The effect of voice education on the musical voice development of 35-40 months old children with and without hearing loss at preschool education
- Tez No: 207069
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ÜÇ YAŞ DÖNEMİNDEKİ 35-40 AYLIK ÇOCUKLARA UYGULANAN SES EĞİTİMİNİN İŞİTME KAYIPLI VE İŞİTME KAYIPSIZ ÇOCUKLARIN MÜZİKSEL SES GELİŞİMLERİNE ETKİSİ Ebru TEMİZ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK EĞİTİMİ BİLİM DALI Prof. Dr. Ali UÇAN Haziran, 2007 Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimde uygulanan müzik ve ses eğitiminin işitme kaybı olan ve işitme kaybı olmayan çocukların müziksel ses gelişimlerine etkisi olup olmadığının belirlenmesi, bu çocuklardaki işitme kaybı ile müziksel ses gelişimi arasında bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesi ve bu yolla işitme kaybı olan ve olmayan çocukların müzik eğitimlerine ve müziksel ses gelişimlerine katkıda bulunmaktır. Araştırmanın yürütülmesinde tek grup ön test-son test deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Deneysel çalışmada kullanılan örneklemin belirlenmesinde grup (sınıf) mevcudu ve işitme kaybı özelliği durumu göz önünde bulundurulmuştur. Buna göre araştırmanın uygulaması, Gazi Eğitim Fakültesi Uygulama Anaokulu 3 yaş grubunda (sınıfında) yer alan 11 çocuk ile yapılmıştır. Denel işlem öncesinde örneklem grubunun işitme analizleri ve ön test aşaması yapılmış, denel işlem aşamasında ise hazırlanan 20 ayrı ses eğitimi etkinliği her gün aynı saatte olmak üzere örneklem grubuna uygulanmıştır. Denel işlem sonrasında yine son test aşaması ile gerekli değerlendirmeler yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. iii Araştırmada ele alınan problemlere ilişkin veriler, kişisel bilgiler ve ebeveynlere ilişkin bilgi formu, alan uzmanlarına ilişkin yapılandırılmış görüşme formu, müziksel ses özelliklerini ayırt edebilme becerisi ölçme aracı ve müziksel ses özelliklerine uygun şarkı söyleyebilme becerisi ölçme aracı yoluyla elde edilmiştir. İstatistiksel çözümlemeler için SPSS 11.0 paket programı içerisindeki çeşitli istatistiksel çözümleme tekniklerinden yararlanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak 0,05 seçilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde karşılaştırılan gruplardaki kişi sayıları parametrik testlerin gerektirdiği sayıda olmadığı için parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Yapılan çözümlemeler sonucunda, üç yaş döneminde 35-40 aylık çocuklara uygulanan ses eğitimi sonrasında; ses eğitimi sürecinin çocukların müziksel ses gelişimi açısından etkili bir süreç olduğu ve işitme kaybı değişkeninin çocukların müziksel ses gelişimini, diğer bir deyişle müziksel ses özelliklerini ayırt edebilme becerileri ile müziksel ses özelliklerine uygun şarkı söyleyebilme becerilerini olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Okul öncesi eğitim sürecinde çocukların müziksel gelişim özelliklerine ve bu özellikleri olumsuz yönde etkileyebilecek nedenlerin önemine dikkat çekilerek konu ile ilgili çalışmalar yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF VOICE EDUCATION ON THE MUSICAL VOİCE DEVELOPMENT OF 35-40 MONTHS OLD CHILDREN WITH AND WITHOUT HEARING LOSS AT PRESCHOOL EDUCATION Ebru TEMİZ FINE ARTS EDUCATION DEPARTMENT MUSIC EDUCATION BRANCH Prof. Dr. Ali UÇAN June, 2007 The purpose of this study is to determine whether preschool music and voice education affect the musical voice development of the children with and without hearing loss, and whether there is a relationship between hearing loss and musical voice development, hence, to contribute the music education and voice development of the children with and without hearing loss. In the study, one group pretest-posttest research model was used. In determining the sample, the population of the group and the type of the hearing loss were taken into consideration. The experimental phase of the study was conducted at Gazi Education Faculty Application Kindergarten with 11 children in the age group of three. Prior the experimental procedure hearing analysis and pretest of the sample were made. In the experimental procedure, 20 different voice education activities were applied to the sample. After the experimental procedure the last considerations about the posttest phase was made and the results were compared. In the study, the data collected through personal information and information forms related to the parents, interview forms constructed to be administered to the area specialists, a a measurement instrument for the ability to differentiate musical v sound features and a measurement instrument for measuring the ability to sing according to musical voice features. The statistical analyses were made through various statistical analysis techniques in SPSS 11.0 software. The statistical significance was chosen at .05 levels. In the study, nonparametric tests were used because the population of the groups was not adequate for parametric tests. The results of the study show that after voice education given to 35-40 month old children, voice education process is effective in children?s musical voice development, and that the variable of hearing loss affects children?s musical voice development, in other words, children?s ability to differentiate musical sound features and to sing according to their musical voice features negatively. The results also show that the children?s musical development features and some factors that can affect their development deserve attention, and that research studies should be conducted in this area.