KOSGEB tarafından KOBİ'lere verilen eğitim faaliyetlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
The analysis and assessment of education activities given by KOSGEB to KOBIs
- Tez No: 207107
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK MURAT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Dünya hızla değişmekte ve gelişmektedir. Endüstri çağının başında güç, sermaye idi. Günümüzde gücün ve gelişmenin kaynağı; bilgi, bilgiye erişim hızı ve bilginin teknolojiye yansıma sürecidir. Buna paralel olarak, toplumdaki bilgi birikimi önceki yüzyıllarda görülmeyen bir biçimde artmakta ve değişmektedir. Teknolojideki büyük ve hızlı gelişmeler teknolojinin yaratıcısı ve uygulayıcısı olan insan unsuruna daha çok önem verilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Ülkeler ekonomisinde, istihdamda ve yerel kalkınmada Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler'in öneminin her geçen gün arttığı birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki işletmelerin ortak özelliği bu ülkelerdeki işletmelerin % 95'inden fazlasının Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler olmasıdır. Bu nedenle ülkeler, KOBİ politika, plan ve programlarına büyük bir önem vermektedir. TBMM'de, 1990 yılında kabul edilen 3624 sayılı Kanun ve bu Kanunla kurulan Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı(KOSGEB) Türkiye'nin KOBİ'lere verdiği değerin somut bir ifadesidir. Yapılan çalışmada; KOBİ'ler, KOSGEB, Türkiye'de eğitim, istihdam ve üretim sorunları, sanayide eğitim, nitelikli insan gücünün önemi ve KOBİ'lerin eğitimlerden yeterli düzeyde yararlanamayışının özgül nedenleri irdelenmiştir. KOSGEB Eğitim Merkezi ile yapılan görüşme ve çalışmalarla, KOSGEB'in söz konusu işletmelere; etkin, yaygın, sistematik ve sürekli bir eğitim verip vermediği ortaya konmaya çalışılmıştır. KOSGEB'in nitelikli insan gücü temini maksadıyla verdiği eğitim hizmet ve destekleri analiz edilmiş, bu eğitim hizmetlerine katılımın çok düşük düzeylerde gerçekleştiği ortaya çıkmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ), sanayide eğitim ve KOSGEB hakkında genel bilgilerden oluşmaktadır. İkinci bölümde, KOBİ'lerde eğitim ihtiyacı ve KOSGEB tarafından KOBİ'lere verilen eğitim hizmet ve destekleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, KOSGEB tarafından KOBİ'lere verilen eğitim hizmet ve desteklerinin değerlendirilmesine yer verilmiştir. Çalışma sonuç ve önerilerin sunumu ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The World is changing and developing faster. At the beginning of the industry era, the power was the capital. Nowadays, the source of the power and development is knowledge, reaching speed to knowledge and reflection process knowledge to technology. On the other hand, knowledge accumulation in the society, has been rising and changing in a manner that has never been seen former centuries. The huge and fast developments in technology manifest the requirements of attaching more importance to human being who is the creator and user of the technology. Many researches have proved that the importance of the Small and Middle Scaled Businesses(KOBİs) improved day by day in country economy, employment and local development. The joint point of the businesses which are in the advanced and nearly advanced countries is that more than %95 of those businesses in country are Small and Middle Scaled Businesses. Therefore, countries attach big importance to KOBİs politics, plan and programs. In TBMM, the 3624 numbered Law is accepted in 1990 and KOSGEB which is set up with this law, is a concrete expression that Türkiye esteem KOBİs. In this work; KOBİs, KOSGEB, the problems in the education, employment and production in Türkiye, education in industry, the importance of the qualified manpower and the specific reasons that KOBİs have not benefited from education in enough levels were researched. With the meetings which were done with KOSGEB Education Center and works, If the KOSGEB gives efficient, prevalent, systematic and continuous education to KOBİs or not. The educational services and supports given by KOSGEB to get qualified manpower supply are analyzed and showed that attendance in this educational services are very low level. The work has three chapters. The first chapter include that KOBİs, education in industry and general informations about KOSGEB; in the second chapter, education needs in KOBİs and education services and supports for KOBİs which were given by KOSGEB were researched; and, in the third chapter include the evaluation of the education services and supports for KOBİs which were given by KOSGEB. This research is finished with the presentation of the suggestions and results.