Müzik öğretmenliği lisans programı öğrencilerinin öğretmenliğe güdülenmeleri ile akademik başarıları arasındaki ilişki
The correlation between the general achievement point and level of motivation on music teaching as a profession in undergraduate level students of music education
  1. Tez No: 207114
  2. Yazar: ÖZLEM ONUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Psikoloji, Education and Training, Music, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Müzik Ögretmenligi Lisans Programı Ögrencilerinin Ögretmenlige Güdülenmeleri le Akademik Basarıları Arasındaki liski Özlem ONUK Güzel Sanatlar Egitimi Anabilim Dalı Müzik Egitimi Bilim Dalı Prof. Dr. Ali UÇAN Nisan - 2007 Bu arastırmanın amacı, müzik ögretmenligi lisans ögrenimi gören ögrencilerin müzik ögretmenligine güdülenme düzeylerinin belirlenmesi ve güdülenme düzeyleriyle akademik basarı düzeyleri arasında bir iliski bulunup bulunmadıgının saptanmasıdır. Arastırmanın bu amaca ulasabilmesi için betimsel yöntem izlenmistir. Arastırmada, Gazi Üniversitesi Müzik Egitimi Anabilim Dalı lisans ögrencilerinin güdülenme düzeyleri, bu arastırma için olusturulup gelistirilen Müzik Ögretmenligine Güdülenme Ölçegi ile belirlenmistir. 17'si kisisel bilgileri, 23'ü müzik ögretmenligine güdülenmeye iliskin 5'li likert tipi soruları içeren toplam 40 sorudan olusan ölçek 194 lisans ögrencisine uygulanmıs, toplanan verilerin istatistiksel çözümlemeleri gerçeklestirilmistir. Ögrencilerin güdülenme düzeylerinin belirlenmesinde, aritmetik ortalama (C) ve standart sapma (ss) kullanılmıstır. Güdülenme düzeyleri arasında farklılık olup olmadıgının belirlenmesinde ise, varyans analizi, t testi ve scheffe testi uygulanmıstır. Çalısmada, ögrencilerin müzik ögretmenligine güdülenme düzeyleri; içsel güdülenme, dıssal güdülenme ve güdülenmesizlik olmak üzere üç ana boyutta ele iii alınmıstır. Bu baglamda; bilmek için içsel güdülenme, deneyim için içsel güdülenme, basarı için içsel güdülenme, özümseme ve içe yansıtma, dıssal düzenleyiciler ve güdülenmesizlik alt boyutlarına göre belirlenmistir. Ayrıca güdülenme düzeyleriyle; cinsiyet, sınıf düzeyi, mezun oldukları lise, barınma durumları, geçimini saglama durumları, gelir düzeyleri, burs alma durumları, üniversiteye geldikleri bölge ve geldikleri yer degiskenleri arasında bir iliski olup olmadıgına bakılmıstır. Bunların yanı sıra müzik ögretmenligine güdülenme düzeylerinin müziksel formasyon, müzik ögretmenligi formasyonu, genel ögretmenlik formasyonu, genel kültür derslerindeki akademik basarı düzeyleriyle iliskisi saptanmıstır. Arastırmada, Müzik Egitimi Anabilim Dalı ögrencilerinin, genel olarak müzik ögretmenligine güdülenmis oldukları, içsel güdülenme düzeyleri yüksek, dıssal güdülenme düzeyleri düsük oldugu ortaya çıkmıstır. Kız ögrencilerin güdülenme düzeyleri erkek ögrencilere göre daha yüksektir. Gelir düzeyi düsük ögrenciler daha fazla meslege güdülenmektedir. Arastırma ile, Müzik Egitimi Anabilim Dalı ögrencilerinin, okuldaki akademik basarı durumlarının ögretmenlige güdülenme düzeylerini çok az etkiledigi, yalnızca müzik ögretmenligi formasyon basarısı ögretmenlige güdülenme düzeyleri üzerinde önemli bir etkiye sahip oldugu, müziksel formasyon basarısı, genel ögretmenlik formasyon basarısı ve genel kültür derslerindeki basarısının güdülenme üzerinde önemli bir etkisi olmadıgı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Correlation Between The General Achievement Point And Level of Motivation On Music Teaching as a Profession in Undergraduate Level Students of Music Education Özlem ONUK Güzel Sanatlar Egitimi Anabilim Dalı Müzik Egitimi Bilim Dalı Fine Arts Department, Department of Music Education Prof. Dr. Ali UÇAN Nisan - 2007 The aim of this research is to identify whether or not there is a correlation between the level of motivation towards music teaching and the general achievement point of students who study in the department of Music education. The study also aims to identify the level of motivation of the students towards music teaching. To reach the target of the study a descriptive method has been used. The level of motivation has been identified with a scale of motivation on Music Teaching as a Profession, which has been formed and developed especially for this study. A scale of 5 likert type which consists of 40 questions 17 of which are personal information and 23 of which are related to motivation in Music teachin was applied to 194 undergraduate students and the data collected was statistically examined. In the identification of the level of motivation of students and arithmatic mean and standard deviation was made use of. A varience analysis, a t test and a Scheffe test was applied to find out whether there is a difference among the levels of motivation.The levels of motivation of the students who participated in this study has been handled in its three major sub-dimentions as intrinsic motivation, external motivation and amotivation In this respect, intrinsic motivation to know, intrinsic v motivation for experience, intrinsic motivation for success, identified regulation, introjection, external regulation and the sublevels of amotivation were identified. Besides, it was also examined whether or not there is a correlation between their level of motivation and their gender, class, highschool they graduated from, their situation of accomadition, financial support they get, their income level, status of scholarship, the region they come from. In addition to what has been mentioned above, the correlation between the level of general academic achievement and their level of motivation for music teaching, classes of musical formation, classes of music teaching formation, classes of general teaching formation common classes in the curricullum have been examined. In the study, it has been found out that the students of music education have motivation for teachin music in general and they have high levels of intrinsic and low levels of external motivation. The levels of motivation in female students is higher than male students. Students with low income level have more proffessional motivation. With this study, It has been found that the academic achievement of students of music education has little effect on their motivation of teaching, the success of music teaching formation has an important impact on their level of motivation for music teaching, and the success in general knowledge lessons does not have a significant influence on their level of motivation.