Halk eğitimi merkezlerindeki takı tasarımı dersinin incelenmesi
Analyzing the ornament design course in public education centers
  1. Tez No: 207123
  2. Yazar: NERGİZ PAŞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu arastırmanın amacı Çıraklık ve Yaygın Egitim Genel Müdürlügüne baglı bulunan Halk Egitim Merkezlerindeki Takı Tasarımı dersinin-gereç, günlük hayattaki geçerliligi, El Sanatları dersi içindeki yeri açılarından kursiyer görüslerine göre incelenmesidir. Arastırma süresince uzman görüsleri yardımıyla bir anket dizayn edilmis ve bu anket kursiyerlere uygulanmıstır. Arastırmanın çalısma evrenini 2005-2006 egitim-ögretim yılında Ankara li, Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle ilçelerindeki Halk Egitim Merkezlerindeki Takı Tasarımı kursuna katılan kursiyerler olusturmaktadır. Arastırma sonuçlarının analiz ve yorumlanmasında frekans ve yüzde dagılımları alınarak bulgular tablolarda verilmistir. Arastırma kapsamında yapılan incelemelerde Takı Tasarımı kursunun son zamanlarda açılan kurslar arasında en çok tercih edilen kurs oldugu görülmüstür. Özel makinelere gerek kalmadan sadece piyasada bulunan hazır gereçlerin kullanılması ile ürünler yapılmaktadır. Kursiyerler edindigi bilgiler çerçevesinde ellerinde bulunan malzemelerle ve kurslarda ögrendikleri tekniklerle her mekanda uygulama yapabildigi için takı tarsımı kursundaki verim daha çok artmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the course“Ornament Design”given in Public Education Centers affiliated to General Directory of Apprenticeship and Extensive Education in terms of the materials utilized, validity of the course in daily life and place of this course in“the course of hand-crafts”by referring to the ideas of the people participated in this course. In the research process, a questionnaire was designed by the help of experts in the related field, and this instrument was administered to the participants of the course. The universe of this study was the participants of the“Ornament Design”courses given in Public Education Centers of the towns Çankaya, Keçioren and Yenimahalle in Ankara, in the academic year 2005-2006. So as to analyze and interpret the data obtained, the frequency and percentage distributions of the data were given in tables. According to the survey carried out, the ornamentation design course has been one of the most preferred courses among the courses given. The products are yielded with the devices which readily exist in the market without any special machines. The efficiency of the ornament design course has been increased since the participants of these courses can do applications anywhere with the materials they have in the light of the techniques and principles they learnt in the courses.