Görsel araçların ilköğretim ikinci kademede dil bilgisi öğretimine katkısı üzerine deneysel bir çalışma
An emprical study on contribute to visual materials on turkish grammar training in secondary grade school
  1. Tez No: 207121
  2. Yazar: NURAN AKBABA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAHRİ TEMİZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada; Türkçe dil bilgisi öğretiminde görsel araç kullanımının öğrenci başarısına etkisi, geleneksel öğretim yöntemiyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Araştırmanın uygulaması 2006-2007 öğretim yılı birinci döneminde, Emin Sağlamer İlköğretim Okulunda, araştırmacının dersine girdiği iki ayrı sınıfta, 6. sınıf öğrencilerinden oluşan 59 örneklem üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada Türkçe 6. sınıf ders programında yer alan zamirlerle ilgili kazanım, deney grubunda görsel araçlar kullanılarak kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemiyle verilmiştir. Araştırma verileri, 6. sınıf Türkçe dersinin çalışmamıza dahil olan dil bilgisi kazanımlarının içeriğinden oluşan Başarı Testi (öntest), Başarı Testi (sontest) ile toplanmıştır. Araştırmanın alt problemlerine ilişkin bulgular SPSS programından yararlanılarak bağımsız t-testi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda belirlenen kazanımın verilmesinde görsel materyallerin kullanıldığı yöntemle öğrenim gören öğrenciler, geleneksel öğretim yöntemiyle öğrenim gören öğrencilerden daha başarılı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of visual instruments usage in Turkish grammar teaching is examined in comparsion with traditional educational method. The research has been conducted on 59 samples composed of 6th grade students in two classes where the researcher is lecturing at Emin Sağlamer Primary School. During the research, pre-test and final test control groups based experimental motive has been used. During the research, a gain on pronouns in the curriculum of 6th grade Turkish lesson was given to the research group with visual materials, whereas the control group has been given the lecture with traditional method. The outputs of the research were gathered with two tests (pre-test and final test) composed of grammar gains included in 6th grade Turkish lectures. The findings of sub-problems of the research were analyzed by using SPSS. As a resul of the research, it is understood that the students which were given usual materials have been more successful than those who have been educated with conventional method.