Türkiye'deki müzik eğitimi anabilim dallarında müzik tarihi öğretim elemanlarının dersin işlenişine ilişkin görüşleri
Opinions of the 'history of music' lecturers about the tecniques, the methods and the tools of the lectures in the department of musical education in Turkey
  1. Tez No: 207126
  2. Yazar: BURÇİN UÇANER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FERDA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Türkiye'de Müzik Eğitimi Anabilim Dallarındaki (MEABD) müzik tarihi öğretim elemanlarının dersin işlenişine ilişkin görüşlerini saptamaktır. Araştırmada veriler kaynak taraması yapılarak ve anket uygulanarak elde edilmiştir. Örneklem grubunu Türkiye'de 2005-2006 öğretim yılında n az iki mezun vermiş 18 üniversitenin (Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Gazi Osman Paşa Üniversitesi, Niğde Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Harran Üniversitesi) eğitim fakültelerine bağlı MEABD'nın müzik tarihi dersi öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda öğretim elemanlarının üniversitedeki mevcut kaynak ve olanakları çok yeterli bulmadığı, müzik tarihi öğretiminde kısmen farklı yöntemteknik ve araç gereçleri kullandığı, ayrıca müzik tarihi öğretim programını tam olarak yeterli bulmadıkları ortaya çıkmıştır. Öğretim elemanlarının bayan ya da erkek olması, eğitim düzeylerinin farklılığı, müzik tarihi öğretim programına karşı görüşlerini değiştirmezken, öğretim elemanlarının hizmet sürelerinin müzik tarihi öğretim programına karşı görüşlerini değiştirdiği görülmüştür. Öğretim elemanlarının unvanları, müzik tarihi programını değerlendirmeye yönelik görüşlerini kısmen etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is to determine the opinion of the lecturers, about the tecniques, the methods and the tools Departments of Musical Education in Turkey (DMEs). The research data were obtained by the literature search and by the questionnaire. The sample groups are consists of the university lecturers who have the music history education faculties of 18 universities in Turkey (Gazi University, Marmara University, Dokuz Eylül University, Abant İzzet Baysal University, Selçuk University, Süleyman Demirel University, Pamukkale University, Uludağ University, İnönü University, Cumhuriyet University, Yüzüncü Yıl University, Atatürk University, Ondokuz Mayıs University, Karadeniz Technical University, Gazi Osman Paşa University, Niğde University, Çanakkale Onsekiz Mart University, Harran University) which have at least two graduated students at the end of the education year 2005-2006. This research shows that acording to opinion of the music history lecturers the number of the tools are not adequate at the university. They have to use different tecniques-methods and tools rarely at music history teaching. The sexuality and the educational level of the lecturers are not important at about their opinion of the present music history education, but their employment periods are effective and their title have a partial importance.