2005–2006 öğretim yılında uygulanmaya başlanan altıncı sınıf sosyal bilgiler öğretim programı hakkında öğretmen görüşleri (Ankara ili pilot okullar)
Teacher views on the 6th year social sciences curriculum put into practice in the 2005-2006 education year (pilot schools in Ankara)
  1. Tez No: 207152
  2. Yazar: ADEM UZUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu arastırmada, 2005?2006 ögretim yılında uygulanmaya baslanan lkögretim Altıncı Sınıf Sosyal Bilgiler Ögretim Programı'nın mevcut durumu ve karsılasılan güçlükler Ankara'daki pilot okullarda görev yapan Sosyal Bilgiler ögretmenlerinin görüslerine dayanılarak degerlendirilmistir. Arastırmanın örneklemi Ankara'daki pilot okullarda görev yapan 39 Sosyal Bilgiler ögretmeni olusturmaktadır. Bu arastırma kapsamında, veri toplama aracı olarak ögretim üyeleri ve EARGED uzmanlarının yardımlarıyla hazırlanan anket formları kullanılmıstır. Elde edilen veriler SPSS'de bagımsız degiskenlere göre denek sayısı (N), yüzde (%), ki-kare (x2), varyans (F) ve t-testi teknikleriyle analiz edilmistir. Arastırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmistir. Arastırma sonucunda, lkögretim Altıncı Sınıf Sosyal Bilgiler Ögretim Programı'nın kazanımları, içerigi, islenisi ve degerlendirme sürecine iliskin ögretmen görüsleri ile ilgili bulgulardan elde edilen sonuçlara göre Sosyal Bilgiler ögretmenlerinin yeni ögretim programı ile ilgili görüsleri arasında genel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Ancak uygulamada bazı sorunların oldugu görülmektedir. Arastırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak arastırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the present state of the Primary School 6th Year New Social Sciences Curriculum put into practice in the 2005-2006 education year and the problems faced with were evaluated depending on the views of Social Science teachers. The sample of this study consists of 39 Social Science teachers working at the pilot schools in Ankara. Within this study, as a data collection instrument, a questionnaire designed by the help of the teaching staff of the Department of Social Science Teaching and experts from EARGED was used. The data collected were analysed by the techniques of number of subjects (N) according to independent variables, percentage (%), Chi Square (x2), variance (F) and t-test using the SPSS. In the research, the significance level was accepted to be 0.5. At the end of the study, according to the results gained from the teacher views on the gains, contents, application and evaluation processes of The Primary School 6th Year New Social Sciences Curriculum and the relevant findings, in general, no significant differences were found between the Social Sciences teachers in terms of their views on the new curriculum. However, it was found out that there were some problems the application of the curriculum.