Teaching novel through the characters of Ralph Ellison's invisible man with a specifc reference to Elt Department of Gazi Faculty of Education, Gazi University
Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi anabilimdalında, Ralph Ellison'in invisible man romanındaki karakerlerin incelenmesi yoluyla roman öğretimi
  1. Tez No: 207153
  2. Yazar: NİLÜFER ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, American Culture and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalısma, Gazi Üniversitesi ngiliz Dili Egitimi Anabilim Dalı'nda okutulan Roman ncelemesi ve Ögretimi dersinin karakter incelemesinde kullanılan sınıf içi uygulamalarının ve aktivitelerinin üzerinde yogunlasmaktadır. Bu çalısmanın baslıca iki amacı vardır. Amaçlardan biri, Gazi Üniversitesi ngiliz Dili Egitimi Anabilim Dalı'nda okutulan Roman ncelemesi ve Ögretimi dersinde kullanılan edebiyat ögretimi yaklasımlarının niteligini saptamak ve arastırmaktır. kinci amacı, üniversitenin ngiliz Dili Egitimi Anabilim Dalı'nda daha ögrenci-merkezli ve dil ögretimi modeline dayalı bir roman ögretimi dersine olan gereksinimi saptayarak, amaca uygun sınıf içi uygulamaları ve aktiviteleri önermektir. Ralph Ellison'ın Invisible Man adlı ödüllü romanı, daha ögrenci-merkezli ve dil ögretimine dayalı bir modeli önermek için kaynak olarak kullanılmıstır. Gazi Üniversitesi ngiliz Dili Egitimi programına devam eden ve 2005-2006 akademik yılında Roman ncelemesi ve Ögretimi dersini alan ve basarıyla tamamlayan 130 dördüncü sınıf ögrencisine bir anket uygulaması gerçeklestirilmistir. Anket uygulaması sonucunda, Gazi Üniversitesi ngiliz Dili Egitimi Anabilim Dalı'nda okutulan Roman ncelemesi ve Ögretimi dersinin agırlıklı olarak ögrenci-merkezli oldugu tespit edilmistir. Ancak yabancı dil ögretimini ve iletisimsel becerileri gelistirmeye yönelik yaklasımlara daha çok gereksinim duyuldugu açıkça görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on classroom practices and activities related with the working on characterization in Novel Analysis and Teaching classes in the English Language Teaching Department at Gazi University. This study has two major aims. The first one is to determine and inquire the approaches used in Novel Analysis and Teaching classes in the English Language Teaching Department at Gazi University. The second aim is to affirm the need for a more studentcentered and language-based approach for teaching literature and propose a model for working on characters with related classroom practices and activities. Ralph Ellison?s award-winning novel Invisible Man has been used as a source for suggesting a student-centered and language-based model for teaching fiction. The study also proposes a sample lesson that rests on working with characters in Ellison?s novel. For the data collection and analysis, a questionnaire has been applied to 130 fourth grade undergraduate students currently attending the ELT Department of Gazi University who have taken and accomplished the course of Novel Analysis and Teaching in the 2005-2006 academic year. The results of the questionnaire have shown that Novel Analysis and Teaching classes at the ELT Department at Gazi University are predominantly student-centered. However, the need for more language-based and communicative approaches has simultaneously become apparent. .