Endokrin sistemleri ünitesinde problem çözmeye dayalı öğretimin akademik başarıya ve tutuma etkisinin araştırılması
Studying the problem solving based learning method's effect on academic achievement and attitude towards the lesson in endocrine systems unit
- Tez No: 207157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBECCEL KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, problem çözmeye dayalı öğrenme yönteminin, lise 2 (10.sınıf) öğrencilerinin endokrin sistemleri ünitesindeki akademik başarılarına ve biyoloji dersine karşı tutumlarına olan etkisini incelemektir. Çalışma 2005-2006 öğretim yılı sonbahar döneminde Ankara Atatürk Anadolu Lisesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada iki ayrı sınıftaki toplam 50 lise ikinci sınıf öğrencisi yer almıştır. Sınıflar deney grubu ve kontrol grubu olarak rastgele belirlenmiştir. Deney grubundaki öğrencilere, endokrin sistemleri ünitesi, problem çözmeye dayalı öğrenme yöntemiyle işlenirken, kontrol grubundaki ii öğrencilere geleneksel yöntemle işlenmiştir. Bu araştırmada ön-test son-test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi (MDYT) öntest, Endokrin Sistemleri Başarı Testi (ESBT) ön ve son-test ve Biyoloji Dersi Tutum Ölçeği (BDTÖ) ön ve son-test olarak kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin test edilmesinde ilişkisiz örneklemler için t-testi ve ilişkili örneklemler için tek örneklem t-testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS (Statistical Packet for the Social Science) istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonuçları 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, problem çözmeye dayalı öğrenme yönteminin, öğrencilerin akademik başarılarına ve biyoloji dersine karşı tutumlarına önemli katkıda bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effect of problem solving based learning method on the academic achievement of 10th grade students in endocrine systems unit and on the students? attitude towards biology subject in general. The study was carried out in 2005-2006 fall semester in Ankara Atatürk Anatolian High School. Fifty 10th grade high school students from two different classes were involved in the study. One of these classes was randomly assigned as iv experimental group and the other was assigned as control group. Endocrine systems unit was taught to experimental group using problem solving based learning method; on the other hand, control group was taught using traditional method. A design with pre-test and post-test control group was utilized in this study. While collecting data, Logical Thinking Ability Test was applied as pre-test, Endocrine Systems Achievement Test was applied as both pre and post-test, and Biology Subject Attitude Scale was used as both pre and post-test. To test the hypothesis of the study, Independent Samples T Test and One-Sample T Test were applied. Data was processed and analysed via SPSS (Statistical Packet for the Social Science) software. The results obtained from analyses were evaluated at 0,05 significance level. These results revealed that the implementation of problem solving based learning method in Biology lessons has a significant contribution to students? academic achievement and their attitude towards Biology subject.