Kuvvet ve hareket konusu ile ilgili öğrencilerin kavram yanılgılarının tespiti ve kavram karmaşası yöntemiyle düzeltilmesi
To determine misconceptions of the students about force and motion and to correct students misconceptions with conceptual conflict strategy
- Tez No: 207156
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ YAĞBASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalısmanın amacı, 10. sınıf ögrencilerinin kuvvet ve hareket konusunda sahip oldugu kavram yanılgılarının tespiti ve yapılandırıcı yaklasımın ögretim yöntemlerinden olan kavram karmasası yönteminin kavram yanılgılarını düzeltmede etkisini arastırmaktır. Çalısmada iki farklı ögretim yöntemi kullanılmıstır. Bunlar; (1) Kavram karmasası yaratma ve (2) Geleneksel ögretim yöntemi. Bu çalısma için, Kuvvet ve Hareket Kavram Testi ve Ögretim-Ögrenim Materyalleri gelistirildi. Kavram testinin olusturulmasında, önceki arastırmacılar tarafından gelistirilen testlerdeki sorular kullanılmıstır. Kavram testi, 2005- 2006 ögretim yılı sonbahar döneminde Ankara'da bes devlet lisesinde, 294 10. sınıf ögrencilerine pilot çalısma olarak uygulandı. Tez danısmanın fikirleri dogrultusunda gerekli düzeltmeler yapıldı. Kavram Karmasası yönteminin uygulanması için gerekli materyallerin gelistirilme sürecinde tez danısmanı ile birlikte dört ögretim elemanının görüslerinden yaralanılmıstır. Çalısma, 2006- 2007 ögretim yılı II. döneminde lise 2. sınıflardan olusan 59 ögrenciyle yapıldı. Deney ve kontrol grupları, gözlem ve testten toplanan verilerle karsılastırıldı. Kavram karmasası ile yürütülen derslerin daha fazla ilgi çektigi ve kavram yanılgılarını gidermede etkili oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research misconceptions of 10 th grade- high school students about force and motion and to explore the effectiveness one of the instructions methods of constructivist approach, which is conceptual conflict to getr id of students? misconceptions. In this study two types of teaching method were used. These are; (1) Conceptual Conflict and (2) Traditional Instruction. Force Motion Concept Test and Teaching/Learning Materials were developed. All of the questions were selected from the questions of the tests which were developed by the previous researchers. The test was applied as a pilot study with 294 for 10th grade students in the public high schools of Ankara, in fall semester of 2005- 2006 academic year. Through advisor?s opinion, necessary corections were made. The views for the advisor and four teaching assistant was utilized for applying the conceptual conflict strategy at the process of the developing necessary material. This study was conducted with 59 students who were 2nd class high scholl students, in the spring semester of 2006- 2007 academic year. Experiment and control groups were compared with the data gathered by observation and survey. The lessons carried out with Conceptual Conflict have been found more interesting and more effective in eliminating the students? misconceptions.