1999-2006 Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi resim iş öğretmenliği lisans programı niteliklerinin değerlendirilmesi
1999-2006the evaluation of curriculum qualities at Faculty of Education Art and Craft Training Department of Gazi University
- Tez No: 207164
 - Danışmanlar: PROF. ARSAL İMER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Education and Training, Fine Arts, Art History
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gazi Üniversitesi'nin Gazi Eğitim Fakültesi 1999? 2006 yıllarında uygulanan Resim-İş Öğretmenliği lisans programının niteliklerine ilişkin görüşlerin belirlenmesidir. Bu niteliklerin belirlenmesi için program; fiziki ortam ve teknoloji kullanımı, ders saatleri (süreleri) ve içerikleri açısından incelenmiş ve programın verimliliğinin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan araçla akademisyenlerin ve öğrencilerin görüşleri saptanmaya çalışılmıştır. Bu yolla öğretim elemanları, mezunlar ve öğrencilerin program konusundaki görüşleri alınarak, ?Resim-İş Öğretmenliği? alanında uygulanan ?yeniden yapılandırma programının? amaçlarına ulaşmadaki işlevselliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini, GEF Resim-İş Öğretmenliği Bölümü öğretim elemanları, mezunları ve son sınıf öğrencileri olmak üzere toplam 59 kişi oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında anket formu kullanılmıştır. Nitel veriler sayısallaştırılarak araştırmanın problem ve alt problemlerine uygun olarak frekans ve yüzde oranları belirlenerek analiz edilmiştir. Öğretim elemanları, son sınıf öğrencileri ve mezunlara yapılan anketler üzerinde içerik analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, 1) GEF Resim-İş Öğretmenliği Bölümünde fiziki ortam ve teknoloji kullanımı yetersiz görülmektedir. 2) Bölümün uygulama ağırlıklı içeriğinden dolayı süre yetersizliği yaşanmaktadır. 3) Program verimliliği için ülke koşulları(sınıf ortamlarının kalabalıklılığı, eğitim ortamlarının fiziki ve teknoloji kullanım yetersizliği) göz önünde bulundurulmamaktadır. 4) Programda zaman zaman ders içerikleri sürecinde problemlerle karşılaşılmaktadır. Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the thoughts about the quality of the Art and Craft Teaching curriculum that was applied between 1999 and 2006 at the Faculty of Education Department of Gazi University. To determine the quality of the curriculum, it was focused on the points: physical capacity, technology usage, the content and hours of the subjects. A tool was also developed and used to determine the thoughts of students and academics about the curriculum. In this way, the opinions of academics, graduates and students were taken and by the help of these opinions, it is tried to determine what level the ?reconstructed curriculum? that applied at Art and Craft Teaching has reached its aims. To the research, total 59 people that consist of academics, graduates and students of Art and Craft Teaching Department of Faculty of Education, Gazi University were joined. In this study, the questionnaire form was applied. Qualitative data were digitized and problems and sub problems were analyzed by the determination of frequency and percentages. Content analyses were done on the questionnaires that were applied to seniors, graduates and academics. The results of this study indicate that; 1) Physical capacity and technology usage at Art and Craft Training Department of Gazi University are insufficient. 2) The hours of subjects are inefficient because the department is based on practice-base content. 3) For the efficiency of the curriculum, it is not considered the conditions of Turkey. (the crowded number of classes, physical capacity problem and lack of usage of technological devices in education.) 4) In the curriculum, time to time, it is faced to face with problems in the content of lessons. At the end of the study, the advice statements that were given by the researcher took place.