Milli Eğitim Bakanlığı-Yükseköğretim Kurulu meslek yüksekokulları program geliştirme çalışmaları kapsamında hazırlanan büro yönetimi ve sekreterlik eğitim programının öğretim elemanlarının görüşlerine göre değerlendirilmesi
An assessment of the office management and secretarial training programme according to teaching staff as part of the vocational schools curriculum development project of The Ministry of National Education (Meb) and The Higher Education Council (Yök)
- Tez No: 207169
- Danışmanlar: PROF.DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Arastırmanın amacı, MEB-YÖK Meslek Yüksekokulları Program Gelistirme Çalısmaları Kapsamında Hazırlanan Büro Yönetimi ve Sekreterlik Eğitim Programında karsılasılan sorunları ortaya çıkarmak ve eğitim programının iyilestirilmesi için uygulamaya yönelik öneriler sunmaktır. Arastırmanın evrenini 81 ilde büro yönetimi ve sekreterlik programı bulunan meslek yüksekokulları ile vakıf meslek yüksekokullarında görev yapan öğretim elemanları olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemini 2006-2007 Akademik Yılı itibariyle mesleki ve teknik eğitim bölgelerinin her birinden büro yönetimi ve sekreterlik programının yer aldığı bir meslek yüksekokulu seçilerek, 54 meslek yüksekokulu ile tamamı yedi olan vakıf meslek yüksekokulunun yer aldığı toplam 61 meslek yüksekokulunun yöneticileri veya öğretim elemanları olusturmaktadır. Arastırma sonucunda, Ortak Eğitim Programı Gelistirme Projesine bazı elestiriler yapılmakla beraber genelde projenin temel ilkelerinin meslek yüksekokullarınca benimsenmis olduğu görülmüstür. Bu benimsenmeye rağmen, eğitim programının yeni v teknolojik gelismelere ayak uydurması, değisen ve gelisen bilgi ihtiyacına cevap vermesi için belirli aralıklarla incelenmesi, durum tespiti yapılarak güncellenmesinin yararlı olacağı düsünülmektedir. Arastırmanın sonuçlarına dayanarak, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Eğitim Programı gelisen teknolojik düzeyi yansıtacak, yöresel, bölgesel, ulusal ve uluslararası gereksinimleri karsılayacak sekilde is yasamı ve ilgili lisans öğretim programları ile koordineli olarak yeniden ele alınmalı ve güncellenmelidir. Bu nedenle, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Eğitim Programının yeniden düzenlenmesi çalısmalarının mesleki ve teknik ortaöğretim açısından MEB, lisans programları açısından ilgili üniversite bölüm baskanlıkları ve meslek kurulus temsilcileri ile etkin isbirliği içinde yürütülmesinin son derece yararlı olacağı önerilmistir.
Özet (Çeviri)
This study aims to uncover the problems posed by the Office Management and Secretarial Training Programme as part of the MEB-YÖK project of curriculum development for vocational schools, and to put forward proposals for the improvement of this curriculum. The content universe comprises the teaching staff of the vocational schools and foundation vocational schools offering office management and secretarial training programmes within the 81 cities. A representative sample was selected from the teaching staff of 54 vocational schools, one in each vocational and technical education zone, and the seven foundation vocational schools, with a total of 61 vocational schools offering the office management and secretarial training programme in the 2006-2007 academic year. The research findings reveal that the basic principles of the Common Curriculum Development Project are widely accepted, although occasionally critiqued, by the vocational schools.Despite this acceptance, it is considered useful to have the curriculum regularly assessed and updated so that it can reflect the latest technological advances and respond to an ever changing and growing need for information. vii Based on the research findings, it can be argued that the Office Management and Secretarial Training programme needs to be revised and updated in line with the sector demands and the relevant undergraduate degree programmes so as to reflect the rising technological level and to meet local, regional, national, and international requirements. Therefore it is concluded that this revision should be undertaken in collaboration with the MEB for vocational and technical secondary education, and relevant university departments and sector representatives for undergraduate degree programmes