Bilgisayarlı sistemlerin denizli konfeksiyon sektöründe kullanıldığı alanlar ve kullanım düzeyinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
The research about the computer systems in use at denizli ready made clothing industry. the level of computer systems.
  1. Tez No: 207175
  2. Yazar: DERYA TEKECİ TATMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUBA VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Giyim Endüstrisi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Clothing Industry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bilgisayar dünyasının hızla tüm alanlarda yaygınlasmasıyla birlikte giyim alanında da bilgisayarlar ön plana çıkmıstır. Günümüzde tüm islemleri bilgisayar ortamında gerçeklestirip, çalısmalar en uzak ülkelerde bile aynı anda kullanılabilmektedir. Bilgisayar ortamında bir modeli tasarlandıktan sonra prototip hazırlanıp, hazırlanan prototipi sanal ortamda mankene giydirilerek, tüm hareketleriyle birlikte sunulabilmekte ve ölçüleri piyasa istekleri dogrultusunda ayarlanabilmektedir. Bunun yanı sıra ürün onaylandıgı takdirde kalıp asamasından pastal çizimine, pastalın atılmasından kumasın otomatik makinelerce kesilmesine kadar bilgisayar kullanarak islemler yürütülebilmektedir. Kesimden sonra üretime geçildiginde ise; bilgisayarlı tasıma sistemleri, tüm parçaları operatörler arasında tasımalı sistemler yönlendirirken, bilgisayarlı dikis ve nakıs makineleri, etiketleme sistemleri, çesitli detektörler operatörler tarafından kullanılmaktadır. Bu arastırma, gelisen tekstil sektörüyle dikkat çeken Denizli'de bilgisayarlı sistemlerin isletmelerde ne düzeyde yer aldıgının ve hangi alanlarda kullanıldıgının degerlendirilmesidir. Arastırmanın çalısma evrenini Denizli konfeksiyon sektöründe bilgisayarlı sistemlerden en az birini kullanan isletmeler olusturmaktadır. Arastırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıstır. Anket formu arastırmacı tarafından isletme yetkililerine uygulanmıstır. Uygulama sonunda cevapları geçerli kabul edilen 64 isletmeden toplanan veriler, SPSS paket programından yararlanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıstır. Arastırma soncunda asagıdaki bulgular elde edilmistir: Arastırmaya katılan isletmelerin, kurulus tarihlerinin agırlıklı olarak 1987 ? 1994 yılları arasında oldugu görülmektedir. Arastırmaya 10 ve üzeri isçi çalıstıran küçük ve orta büyüklükte isletmeler katılmıstır. Aynı zamanda bu isletmelerin büyük kısmının bornoz ve havlu (el havlusu, plaj havlusu vb.) ürün gruplarında çalıstıgı saptanmıstır. Arastırmaya katılan isletmeler tarafından; yerel ag sistemlerinin, kalıp giris ünitesinin, kalıp tasarım sistemlerinin, pastal çizim ve pastal planı hazırlama sistemlerinin diger sistemlere göre daha fazla kullanıldıgı; ve kullanım oranları arasında tutarlılık gösterdigi dikkat çekmektedir. Firma yetkilileri, sistemi seçerken özellikle; teknik servisinin iyi olması, donanımda yedek parça bulma kolaylıgı ve çalısanlarına egitim verilmesi özelliklerine dikkat etmektedirler. Bilgisayarlı sistemlere sahip olan isletmelerin, olumlu yönde görüs bildirdikleri dikkate alınarak; bu sistemlere sahip olan isletmelerin üretiminin olumlu yönde etkilenecegi düsünülmektedir. sletme yetkililerinin görüsleri soruldugunda; yetkililer, bu sistemlerin zaman tasarrufu sagladıgını, isletmenin modernizasyonu için teknoloji kullanmanın gerekli oldugunu, bilgisayarlı üretimin isletme için gerekli oldugunu belirtmislerdir.
Özet (Çeviri)
Using computer is getting common on all sectors; as well on clothing sector. Nowadays all process can be done by computers all over the world at the same time. After a style is designed on the computer, a prototype is prepared. And then this style can be dressed on an imaginary model. You can regulate this style according to the requested sizes by markets. However; using computer is not over with them. It still continues after approval of garment. Patterns; laying cloth, cutting and a lot of process like these are being done by computer. This research includes that using computer is on which areas and also; which level in Denizli. Questionnaires have been used for data gathering and been applied to the responsible people at the factories where use computer on less one process. At the end of application, the current answers that 64 factories have were converted into the computer using the SPSS software. At the end of study, the following findings were obtained: Factories which join this research were set up in between 1987 and 1994 and also, employ less 10 people and over. Most of them are at towel and bathrobes sectors. Using pattern design system, digitizer, plotting systems and marker making systems are more popular than the other system; however, ratio of using them shows stability. The responsible people at factories try to be careful about, specially, giving education to their employees and supplying standby goods easily; while they are choosing system. Also; they highlight that they need to use technology and production by computer to modernize factory and save time. According to the all factories which has computer system notify positive opinions, we can obtain that all computer systems have constructive effects on all clothing sectors.