Avrupa güvenlik yönetişimi çerçevesinde Bosna, Kosova ve Makedonya krizleri ve Türk dış politikası
The Bosnian, Kosovon and Macedonian crises in the framework of European security governance and the Turkish foreign policy
  1. Tez No: 207182
  2. Yazar: BURAK TANGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Soğuk Savaş döneminin ardından Avrupa'da güvenliğin nasıl idame ettirildiğini araştırmaktır. Yönetişim de tıpkı güvenlik gibi tanım, anlam ve uygulama hususlarında tartışmaların yapılmakta olduğu bir kavramdır. Bu çalışmada ?güvenlik yönetişimi?, Soğuk Savaş döneminde merkezileşmiş güvenlik sisteminden giderek parçalanan ve karmaşıklaşan güvenlik yapılarının gelişmesini betimlemektedir. Güvenlik yönetişimi üç unsur içermektedir. Öncelikle, çok sayıda aktör arasında yatay bir ilişki ağının varlığı söz konusudur. İkincisi, resmi düzenlemelerin yanında normları ve anlayışları da içerecek şekilde düşünsel bir boyuta da sahip kurumsallaşmanın gerçekleşmiş olmasıdır. Son olarak, aktörler arasında hedef birlikteliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. Bosna, Kosova ve Makedonya krizlerinde güvenlik yönetişimi, en çok güvenlik temin eden uluslararası örgütler arasında işlemiştir. Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği ve AGİT birbirini tamamlayacak biçimde işbirliği ve eşgüdüm içinde beraber hareket etmişlerdir. Bu tamamlayıcılık özelliği, güvenlik yönetişimi uygulamalarında (çatışmanın önlenmesi, barış yapma, barışa zorlama, barışı koruma) gerektiğinde üye olmayanların içersenmesinde de kendini göstermiştir. Her bir uluslararası örgüt kendinden beklenen görevleri yerine getirirken hem materyal kapasiteleri hem de düşünsel rolleri bu uluslararası örgütlere rehberlik etmiştir. Son olarak, bu uluslararası örgütler ülke içi şiddetten kaynaklanan güvenlik tehditleriyle mücadele ederlerken belli bir hedefe yönelik olarak hareket etmişlerdir. Türkiye'nin Avrupa güvenlik yönetişimindeki yeri, içerseme-dışarsama sorunsalı bağlamında irdelenmiştir. Türkiye, genel olarak, içersenmiştir; ancak, Avrupa Birliği'nin aktif olarak yürüttüğü güvenlik yönetişimi uygulamalarında bu birliğin tam üyesi olmaması sebebiyle dışarsanma olasılığı ile karşılaşmıştır. Güvenlik yönetişimi, çok sayıda aktörün yer aldığı Avrupa güvenlik sisteminin anlamlı bir şekilde kavranmasında yararlı bir çerçeve sunmuştur. Yönetişim yaklaşımı, Avrupa güvenliğinde eşgüdümün, idarenin ve düzenlemenin ne şekilde gerçekleştiğinin açıklanmasında pek çok unsuru ortaya çıkarmıştır. Güvenlik yönetişimi, Avrupa'da ortaya çıkan güvenlik ilişkilerindeki yenilikleri kavramlaştırmak amacına kısmen ulaşmış, ?niçin? sorusuna verilecek yanıtı ise açıkta bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
The central aim of this study is to explore how maintenance of European security has achieved after the Cold War. ?Security governance?, in this study, describes the development from the centralized security system of the Cold War era to the increasingly fragmented and complex security structures of today. Security governance comprises three features. First, that those relations take place between a large number of actors. Second, governance involves institutionalisation that relations under governance are ideational in character; they are structured by norms and understandings as much as by formal regulations. Finally, there is purpose to governance. In the cases of the crises in Bosnia, Kosovo and Macedonia, the UN, NATO, the EU and the OSCE spontaneously cooperated and coordinated in terms of complementary. This complementary also showed up in accepting the non-members for conducting security governance where necessary. Each organisation attended to accomplish the missions they were expected to do so. In this manner, both material capabilities and ideational roles gave directions to the organisations. Finally, the organisations moved purposefully in the face with security threats emanated from intra-state violence. In the third part of this study Turkey?s statute in European security governance is examined. Turkey is generally included; however, when the EU actively manages the security governance functions Turkey may potentially be excluded due to lack of full-membership of this institution. The validity of a security governance approach lies in its ability to locate some of the distinctive ways in which European security has been coordinated, managed and regulated. What security governance currently lacks, however, is a core ?why? question.