Özelleştirme uygulamalarının iktisadi etkinlik ve verimlilik açısından analizi: Türkiye örneği
The analysis of privatization applications interms of economical efficiency and productivity: Turkish model
- Tez No: 207190
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAHRİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışma, "Özelleştirme uygulamalarının iktisadi etkinlik ve verimlilik açısından analizi: Türkiye örneği? konusunu incelemektedir. Çalışmada temel hedef, ekonomik kaynakların etkin ve verimli kullanımında kamu ve özel sektör arasındaki farkı araştırmaktır. Çalışma, kaynakların özel sektör tarafından, kamuya göre daha verimli ve etkin kullanıldığı tezini doğrulama amacındadır. Çalışma beş bölümden oluşmuştur. Çalışmada öncelikle, özelleştirme kavramı ile özelleştirme konusunda Türkiye'de ve diğer ülkelerdeki uygulamalar konusunda literatür araştırması yapılmıştır. Daha sonra KİT kavramı ile KİT'lerin amaç ve tarihçesi, hukuki yapıları, denetimleri ile KİT'lerin Türkiye ekonomisi içindeki yeri ve özelleştirmenin yasal çerçevesi ile özelleştirme uygulamaları ve özelleştirme uygulamalarının sonuçlarına genel olarak değinilmiştir. Türkiye'deki özelleştirme uygulamalarının iktisadi etkinlik ve verimlilik açısından incelemesinde, öncelikle örnek olarak seçilen özelleştirilmiş kuruluşlar, sektörel bazda (sanayi, hizmetler ve finans sektörleri) bir ayrım yapılarak, seçilen kuruluşların özelleştirme öncesi ve özelleştirme sonrası etkinlik ve verimlilik durumları araştırılıp karşılaştırılmıştır. Bu çerçevede sanayi sektörü kuruluşları olarak; ilk özelleşen kuruluşlar arasında yer alan ve üzerinde birçok çalışma yapılıp, çok farklı sonuçlara ulaşılan ÇİTOSAN ile PETLAS, hizmet sektöründe, HAVAS ile USAŞ, finans sektöründe ise Denizbank AŞ. ve Ankara Sigorta AŞ örnek kuruluşlar olarak seçilip incelenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgularda, beklenti doğrultusunda ekonomik kaynakların özel sektör tarafından daha etkin ve verimli kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is ?the analysis of privatization applications interms of economical efficiency and productivity: Turkish Model?. The main aim of study is to research the difference betwen public and private sector as matter of efficint and produetive utilization of economical resources. The study intends to prove the thesis that private sector utilizes the resources more efficiently and productively than public sector does. The study consists of five sections. Firstly, a literature survey has been carried out on privatization concept and privatization applications in Turkey and in other counties. Afterwards, PEE (Public Economic Enterprises) notion, mission and history of PEE?s legal statue of PEE auditing of PEE, shareof PEE?s Turkish economy, legal framework of privatization, privatization applications and results of privatization applications are mentioned generally. In examination of privatization applications in terms of economical eficiency and productivity in Turkey, initially privatized comparies are selected according to sectoral differences (industrial, services and finance sectors) and then the economical structure of these companies before and after privatization are searched and compared. Under this framevvork ÇİTOSAN and PETLAS in indurstrial sector which were privatized firstly and studied much, HAVAS and USAŞ in service sector, Denizbank AŞ and Ankara Sigorta AŞ. in finance sector have been selected and examined as sample companies. Results of the study come to the conclusion that economical resources are utilized more efficiently end productively by private sector in accordance with the expectations. Keyvvord: Privatization, Public sector, KİT, Productivity