Türkiye ve Avrupa Birliği'nde yönetsel denetim (karşılaştırmalı bir analiz)
Administrative audit in Turkey and European Union (the comparison analysis)
  1. Tez No: 207191
  2. Yazar: FUNDA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. EYÜP İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yönetsel denetim, kamu yönetimi anlayışındaki değişim sonucunda günden güne önem arz etmektedir. Özellikle kamuda hesap verilebilirlik, şeffaflık ve özel sektörde hakim olan müşteri odaklı hizmet sunumunun kamu hizmetlerinin sunumunda da öne çıkmasının sonucu olarak, yönetsel denetim daha hassas ve özen isteyen bir konu olmuştur.Ülkemizde, kamu yönetiminde varolan eksikliklerin giderilmesi ve çağdaş uygulamalarla uyumlu bir yapının oluşturularak Avrupa Birliği'ne tam üyelik kapsamında yapılan değişiklikleri algılamak ve de literatürde varolan boşluğun doldurulması için oldukça güncel olan bu konu araştırılmıştır.Yönetsel denetim konusu ele alınırken çalışmanın birinci bölümünde, denetim nedir sorusuna cevap aranmıştır. Bu bölümde ayrıca, denetim ve yönetim anlayışı arasındaki ilişki, farklı yönetim anlayışları ile denetime ilişkin yaklaşımları açıklanarak irdelenmiştir.İkinci bölümde, yönetsel denetim konusunda genel olarak Avrupa Birliği'nde ve örnek olarak alınan üye devletlerden Fransa ve İngiltere´deki durum ile Türkiye'deki yapı ele alınarak açıklanmaktadır.Üçüncü ve son bölümde karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılarak Avrupa Birliği üye ülkeler ile Türkiye arasındaki farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte, Türkiye'de son dönemde yapılan değişim çalışmaları sonucunda yapılmış olan yasal düzenlemelerden olan Kamu Yönetiminin Temel İlkeleri ve Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun ve Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu yönetsel denetim açısından değerlendirilmiştir. Son olarak, konuya ilişkin sonuç ve değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Administrative audit is becoming more and more valuable after the change in the understanding of public management. Especially, administrative audit turns into a sensitive and needing attention subject as a result of accountability, transparency in public and customer oriented services dominating in the private sector coming into prominence.In our country, since the eradication of deficiencies in public management and by forming the structure of modern well-adjusted applications to percieve the alterations in the full membership in European Union (EU) as well as to fill the gaps in literature this fairly current subject is analysed.Taking into consideration administrative audit in the first chapter of the study, the answer to the question about meaning of audit and management as well as various meanings of management and approaches related to supervision are explained.In the second chapter, the structure of administrative audit in the EU and the differences between EU members, such as France, England, and Turkey are clarified.In the third and last chapter, the differences between EU members and Turkey are presented using comparison analysis. In addition, legal arrangements that are made as a result of changing studies in The Basic Principles and Reconfiguration of Public Management Act and Public Financial Management and Control Act are analysed in the view of administrative audit. Finally, result and evaluation is held related to the subject.