Sponsorluk yönteminin tutundurma etkisi ve Denizli ili tekstil sektörü üzerine bir uygulama
Promotion effect of sponsorship method and an implementation on Denizli textile sector
  1. Tez No: 207209
  2. Yazar: ŞEYDA GÜRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
GÜRCAN, Seyda. Sponsorluk Yönteminin Tutundurma Etkisi ve Denizli li Tekstil Sektörü Üzerine Bir Uygulama, Yüksek Lisans, Ankara, 2007. Günümüz pazarlarında, isletmelerin sadece tüketicilerin istekleri dogrultusunda üretim yapmaları varlıklarını sürdürebilmeleri için yetersiz hale gelmistir. Her geçen gün daha egitimli ve bilinçli hale gelen tüketiciler isletmelerden sadece ürün degil, artı degerler bekler olmus, isletmelerin de onların ilgisini çekmeleri her geçen gün zorlasmıstır. Tüketiciler nezdinde farkındalık yaratarak onlarla iletisim kurmak isteyen isletmeler, bunun için farklı iletisim araçları kullanmaya baslamıstır. Son yıllarda bu araçlar içinden sıyrılarak, isletmelerin sıklıkla kullanmaya basladıgı önemli bir araç da sponsorluktur. Sponsorluk hala gelisimini sürdürmekte olan etkili bir pazarlama iletisimi aracıdır. Bu çalısmada isletmelerin sponsorluga bakıs açıları ve genel hatlarıyla sponsorluk uygulama süreçleri tespit edilmeye çalısılmıstır. Çalısma sonucunda, uygulama kapsamındaki isletmelerde sponsorluk kullanımının çok düsük düzeyde oldugu tespit edilmistir. Ayrıca sponsorluk faaliyetinde bulunan isletmelerin de uygulama süreci hakkında genel bilgilere sahip oldugu ancak bu konuda çok özenli çalısmalar yapmadıkları, özellikle sponsorlugun degerlendirme sürecine iliskin çalısmaların çok yetersiz kaldıgı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
GÜRCAN, Seyda. Promotion Effect of Sponsorship Method and An Implemantation on Denizli Textile Sector, Graduate School, Ankara, 2007. In today?s markets, it has become impossible for companies to sustain their presence by making production in accordance with the consumers? desires. Becoming more educated and more aware day by day, consumers are expecting additional values from companies besides the product, thus to attract consumers? attention has become harder for companies. Companies that desire to make a difference by communicating with the consumer, start to use different communication tools for this purpose. Sponsorship is one of the most important tools that companies start to use very often in recent years. Sponsorship is an effective marketing communication tool that still sustaining its development. In this study, it had been strived to note the view points of companies to the sponsorship and general implementation processes thereof. It had been noted in the conclusion that, the use of sponsorship is very low amongst the companies that fall within the implementation. Furthermore it had been noted that, sponsoring companies have general knowledge regarding the implementation process, however they do not make very studious actions, and especially the actions regarding the evaluation phase of the sponsorship are insufficient.