Türk Yabancılar Hukukunda yabancıların Türk kıyı, liman ve karasularındaki ticari faaliyetleri
Activities of foreigners in turkish coast, ports and territorial waters in the Turkish Law on Foreigners
  1. Tez No: 325005
  2. Yazar: CİHAN GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışma konusunun, yabancıların Türk kıyı, liman ve karasularındaki ticari faaliyetlerine ilişkin olması nedeniyle, bu alanda ticari faaliyette bulunacak yabancıların yararlanabilecekleri hakların kapsam ve içeriğini belirlemek gerektiğinden, önce yabancıların hukuki durumu ele alınmış ve yabancı kavramı, Türk Yabancılar Hukukunun genel esasları ve Anayasal esasları üzerinde durulmuştur.Anayasamızda prensip olarak eşitlik ilkesi kabul edilmiştir. Ancak, Anayasa'nın 16'ncı maddesindeki hükme göre, temel hak ve özgürlükler, yabancılar için uluslararası hukuka uygun olarak kanunla sınırlanabileceğinden, bu ilkeye uygun olarak, başta Kabotaj Kanunu olmak üzere, Yabancıların Türkiye'de İkâmet ve Seyahatleri Hakkında Kanun, Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun, Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu gibi kanunlarla, yabancılar için bazı sınırlamalar getirilmiştir.Türk Yabancılar Hukuku ve getirilen bu sınırlamalar kapsamında, Türk kıyı, liman ve karasularında bağımlı çalışan yabancıların, ilgili mevzuat çerçevesinde çalışma şartları incelenmiştir.Diğer taraftan, Yabancıların Türk kıyı, liman ve karasularında ticari faaliyetlerini gerçekleştirdikleri deniz araçları ile deniz ve kıyı tesislerinin tanımları yapılıp, türleri ve özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi verildikten sonra, Kabotaj Kanunu'nun, Türk kıyı, liman ve karasularında deniz ticareti yapma ve sanat uygulayabilme hakkını Türk vatandaşlarına ve özellikle Türk bayrağını taşıyan gemilere tanımış ve yabancılara yasaklamış olması nedeniyle, Türk gemileri ile yabancı gemileri belirlemek bakımından, geminin tâbiiyeti, sicili ve bayrağı, birbiriyle bağlantılı şekilde incelenmiştir.Çalışmamızın son bölümünde ise, Kabotaj Kanunu ile yabancılara getirilen sınırlamalar yanında, Türk kıyı, liman ve karasularında yatırım ve/veya işletmecilik yapmak isteyen yabancılara, Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu, Turizmi Teşvik Kanunu ve özellikle Turizmi Teşvik Kanunu'nun ?Deniz Turizmi? başlığını taşıyan Dördüncü Bölümü ile getirilen teşvik, istisna, muafiyet ve haklar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the subject of the study is related to the commercial activities of the foreigners in Turkish coast, port and territorial waters and because it is necessary to determine the scope and content of the rights that the foreigners who shall display activities in this field can enjoy; first of all, the legal status of the foreigners have been dealt with and focus has been placed on the concept of foreigner, general principles of the Turkish law on the foreigners and Constitutional principles.The Turkish Constitution has accepted the principle of equality as a principle. However, since the fundamental rights and freedoms can be constrained for the foreigners in line with the international law pursuant to the provision in the Article 16 of the Constitution, certain laws such as notably the Cabotage Law, Law Related to Residence and Travel of Foreigners in Turkey, Law on Work Permits for Foreigners, Law on Military Forbidden Zones and Security Zones provide some limitations for foreigners.Under the scope of the Turkish Law on Foreigners and these limitations stipulated, the working conditions of the foreigners working with regard to the Turkish coasts, ports and territorial waters have been examined within the framework of the relevant legislation.In addition to this, after giving detailed information on the marine vessels, by which the Foreigners perform their commercial activities at the Turkish coasts, ports and territorial waters, and types and properties of such vessels along with the definitions, the nationality of the vessel, its registration and flag have been in an interconnected way investigated in terms of differentiating the Turkish vessels and foreign vessels because the Cabotage Law entitles the right of performance of commercial activities and application of art within the Turkish coasts, ports and territorial waters to the Turkish citizens and specifically Turkish flagged vessels, and restricted the same for the foreigners.The last part of our study deals with the incentive, exemptions, exceptions and rights set forth in the Law on Direct Foreign Investments, the Law for the Encouragement of Tourism, and the Chapter Four of especially the Law for the Encouragement of Tourism titled“Sea Tourism”to the favor of the foreigners seeking to do investment and/or operations and business "within the Turkish coasts, ports and territorial waters in addition to the limitations imposed on the foreigners by the Cabotage Law.