Nato mensuplarının hukuki statüsü
Status of Nato personnel
- Tez No: 207216
- Danışmanlar: DOÇ.DR. F. BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Uluslararası alanda güvenliği sağlamak için devletler arasında işbirliğini tesis etmeyi amaçlayan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) bu amacını gerçekleştirebilmek için müttefik ülkelere silahlı kuvvetlerini göndermektedir. Yabancı bir ülkede görev yapan bu kişiler ?yabancı? statüsünde olmalarına rağmen yapılan uluslararası anlaşmalar sonucu hukuki durumlarında değişiklikler olmuştur. NATO görevleri kapsamında yabancı ülkelerde bulunan silahlı kuvvetler personeli, bunları destekleyen sivil unsurlar ve yakınlarının statüsünü belirleyen temel metin, NATO Kuvvetler Statüsü Sözleşmesi'dir. Bu sözleşme ile statüsü belirlenen kişiler, ülkeye giriş çıkış, gümrük işlemleri, ülkede ikamet, sosyal ve siyasal haklar, yargılanma konularında diğer yabancılara nazaran bir takım özel haklara ve özel prosedürlere tabi tutulmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
NATO provides armed forces to realize its aim of establishing cooperation among to obtain security in the international enviroment. Although; those, who are on duty in abroad, are ?foreigners?, there have been changes in their legal statues by the international agreements. The main text which decides the military personnel who are in the abroad as their NATO duties and the civil components, supporting them and the statues of their relatives, is the Status of Force Agreement. Those whose statues decided by the Status of Force Agrement, have some privileges, immunities about going in and out the country, settlement, social and political rights and the judgement.