Türkmenistan türklerinin sözlü edebiyatında hüvdiler(ninniler)
Huvdies (lullabies) in turkmens' oral literature
- Tez No: 207220
- Danışmanlar: PROF.DR. İSA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bu çalısmada Türkmenistan Türklerinin sözlü edebiyatı türlerinden biri olan ?hüvdiler? ele alınmıstır. Çocuğu uyutmak, rahatlatmak, sevmek için kendine özgü bir ezgi ile söylenen ve anonim olan hüvdiler, Türkmenistan sözlü edebiyatının önemli bir türünü olusturmaktadır. Çalısmanın ?Giris? bölümünde, ilk olarak Türkmenistan sözlü edebiyatındaki hüvdilerle ilgili açıklama verildikten sonra, diğer Türk boylarında ninni türünü karsılayan adlandırmalar örnekleriyle birlikte bölüme eklenmistir. ?I. Bölüm?de hüvdiler metin bölümünden hareketle ihtiva ettiği konularına göre, söyleyicilerine göre ve söylenilen kisilere göre tasnif edilmistir. Konularına göre hüvdiler yirmi bir baslık altında toplanmıstır. ?II. Bölüm?de hüvdiler dil ve sekil özelliklerine göre değerlendirilmistir. Hüvdi metinlerinden hareketle Türkmen Türkçesinin belli baslı dil özellikleri de incelenmistir. Metinler sekil özellikleri açısından vezin, kafiye, redif, tekrarlar (nakarat, kelime tekrarı, ek tekrarı, ses tekrarı) baslıkları altında ele alınmıstır. Sözlü kültür geleneğine ait olan ve sonradan yazıya aktarılan hüvdiler Türkiye'de ve Türkmenistan'da yayımlanan kayaklardan elde edilerek karsılastırmalı bir biçimde bir araya getirilmistir. ?III. Bölüm?; bir araya getirilen bu hüvdi metinlerini içermektedir. Faydalanılan birçok kaynakta metinler farklı farklı biçimlerde kaydedildiği için, metin bölümünde kaynaklardaki bu farklılıkların tamamı dipnotlarla gösterildi. ?Sonuç? bölümünde verilerden elde edilen sonuçlar yer almaktadır. Bu bölümden sonra metinlerde geçen bazı yabancı kelimeler için ?Sözlük? hazırlanmıstır. Çalısmada faydalanılan kaynaklar ?Kaynakça? bölümünde belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have studied one of the literary genres of Turkmen oral literature called ?huvdies?. First, we have taken ?lullaby? from the point of view of Turkmens. We have also given the counterpart terminology for ?lullaby?, corresponding to this type, in some other tribes talking Turkish. In the first part of our thesis, we have classified ?huvdies?. The classification is done according to their subjects, according to the sex of the child and according to their singers. ?Huvdies? given in the third part of the thesis, have been classified under twenty one sub-titles, according to their subjects. The second part of the thesis, contains linguistic and structural features of the ?huvdies?. The language features of Turkoman Turkish have been examined by the examples that are taken from the texts of ?huvdies?. ?Huvdi? as an oral literature genre, have been living in oral tradition for ages. These, have been written down after some time. Thats why there are several versions of the same ?huvdi? in different written sources. In the thesis, the different versions are given at the footnotes. Otherwise, ?huvdies? do not always preserve their traditional form. Some samples of this exceptional type is noticed. We have added a glossary for the new words found in the ?huvdi? texts to the end of the thesis.