Çin'in Doğu Türkistan politikası
Politics of Chine in East Turkistan
  1. Tez No: 207230
  2. Yazar: SHAHZADA DAULIATOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tezin ilk bölümü ?Doğu Türkistan'a Genel bir Bakış? olarak Doğu Türkistan hakkında özel bilgiler verilmektedir. Bunlar coğrafi konumu, sosyal ve ekonomik durumu, stratejik önemi ve demografik yapısını içermektedir. İkinci bölümü ise 1933 - 2006 arası Çin'in Doğu Türkistan'la olan ilişkilerini anlatmaktadır. Öncelikli olarak bu ilişkilerin tarihsel süreci incelenmektedir. Bölümde Doğu Türkistan'daki 1933'te ve 1944'te kurulan devletleri anlatmaktadır ve Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde izlediği siyaseti ele alınmaktadır. Sincan'da yaşayan Türklerin temel sorunları, Çin'in Doğu Türkistanlılara yönelik izlediği asimilasyon politikası ve insan hakları ihlallerinin boyutları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bolümde Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne yönelik olarak, Türkiye, Rusya ve Orta Asya Devletlerin ilgisini ve politikası araştırılmıştır. Türkiye'nin Osmanlı Devleti'nden bu güne kadar olan politikası derinlemesine incelenmiştir. 11 Eylül terör saldırısından sonra bağımsızlık mücadelesini sürdüren Doğu Türkistanlıların Çin Hükümeti tarafından ?terörist? olarak nitelendirilmesi ve bundan istifade ederek Sincan'da yaşayan Türklere yönelik baskı politikası ele alınmaktadır. Bu paralelde, sorunun Çin'in iç sorunu değil uluslararası sorun olarak ortaya cıkması anlatılmıştır. Sonuç bölümünde, Doğu Türkistan'ın, siyasi bakımdan Pekin'e tabi olmasının tarihsel bir kaza olduğunu, Sincan'da yaşayan Türklerin Çin'den tamamen bağımsız bir yapı sergilediği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Adviser for Postgraduate Thesis subject is ?China?s Policy in Eastern Turkistan ?, and this study includes the introduction, three chapters and the conclusion. The introduction includes the aim and importance of the subject of thesis. The first chapter : ?The General View to Eastern Turkistan? , gives the information about the Eastern Turkistan. It includes the subjects such as the geographycal situations, social and economic situations, strategic importance and demographyc sructure. In the second chapter of the thesis, studied ?The Relationships of China and Eastern Turkistan between 1933-2006 years?. First of all the historical developement of this relations were examined. This chapter describes the established governments in Eastern Turkistan in 1933 and 1944 years and China?s policy in the Xinjiang Outonomous Region. It is presented the main problems of Turks who lives in Xinjiang. This problems are the assimilation policy and the dimension of human rights violations adressed to Eastern Turkistan in China. In the third chapter, studied the interests and the policy of Turkey, Russia and Central Asian Countries to Xinjiang Uygur Outonomous Region. The politics of Turkey from Ottoman Empire period till today, studied in details. Chapter is stated that, after 11-th September Terrorist Attack, the China?s Administration announced Xinjiang people, who were continue struggle for independence, as ?Terrorists? and by using this situation, pursue the policy which takes them under pressure. Thus, China?s inner problem, becomes to be international problem. In the conclusion, astated, that it?s a historical mistake, that the Eastern Turkistan politicaly depends on Pekin and defended that the Turk people in Xinjiang shows the complately undependent construction.