Cumhuriyet döneminde geleneksel kutlamalar bağlamında Hıdırellez geleneği
Hıdırellez customs being festivals during the period of republic
  1. Tez No: 207240
  2. Yazar: SEVAL KASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kutlamalar, içinde yaşadıkları toplum için önemli yapı taşlarıdır. Bu yapı taşları içinde bulunulan toplumdaki kültürel kodlarla belirlenir ve şekillenirler. Bir kutlamaya bakarak, içinde yer aldığı toplumdaki inanç sistemi, batıl inanışlar, halk edebiyatı ürünleri, müzik, dans, yemek, oyun vb. gibi çok sayıdaki halk bilim unsuruyla ilgili bilgi sahibi olabiliriz. Sözlü kültürden yazılı kültüre geçiş sürecinde yaşanan değişimler kutlamalarda da kendini göstermiştir. Bir kısım kutlamalar kısmi değişikliklerle birlikte devam ederken, diğer bir kısmının ise artık düzenlenmediğini söylebiliriz. Bu bağlamda Hıdırellez kutlamalarında da bu değişim ve dönüşümü görebiliriz. Kutlamalar içlerinde geçmişle geleceğin bir bileşimini saklayan ender değerlerden biridirler. Tezde bu bağlamda ele alınacak olan Hıdırellez, Türk toplumunun geleneksel kimliğini ortaya koymanın yanında, değişen ve sürekli boyut değiştiren bir kutlama olarak da karşımıza çıkmaktadır. Cumhuriyetin ilan edildiği 1923'den bu yana Türkiye'de Hıdırellez geleneği bağlamında pek çok derleme yapılmıştır. Bu derlemelerden yararlanarak hazırlanan tezde Türkiye'de hızlı bir değişim geçiren bir gelenek değerlendirilmeye çalışılmıştır. Görsel ve sözlü kültür ürünleri, geleneğin sürdürülmesi ve yeniden üretilmesinde işlevsel etkiye sahiptirler. Hem görsel hem de sözlü kültür ürünlerinin bir arada yer aldığı Hıdırellez kutlamaları bireysel ve toplumsal açıdan önemli işlevler üstlenmiştir
Özet (Çeviri)
Celebrations are the microcosmics central parts of their belonging natures. These nucleus are determined by the cultural codes where the centers are found. We can get information about the religious system, supersititions, folk literature products, musics, dance, eating traditions, games and etc. by analysing a celebration. The differences that are seen in celebrations come from the transition period between the verbal and written culture. On the other hand, some of the celebrations are continued with partial changes, some are not organized. We migth detect this type of changes and transformations in the hidirellez celebrations. Celebrations are one of the rare values keeping together the past and future. Hıdırellez, eveluated in this thesis, shows the traditional identity of Turkish folk and it is observed as continuely changing. There had been many publications about the Hıdırellez tradition untill the decleration of Turkish republic. In this thesis the rapidly changing tradition is tried to be eveluated by using the information and reviews prepared by either professional person or non-professional persons. Verbal and visual cultural products have functional impacts to continued and to reproduce the customs. The Hıdırellez including both visual and verbal cultural products has important functions in regarding to personal and social aspects