Varlıklarda değer düşüklüğünün belirlenmesi ve muhasebeleştirilmesi
Identifying and recognising impairment of assets
  1. Tez No: 207263
  2. Yazar: SEMRA BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bir varlığın kullanımı veya satışı ile elde edilebilecek değeri o varlığın kayıtlardaki değerinden daha düşük olursa varlık değer kaybetmiştir. Bu şekilde değeri düşen varlıklar için mali tablolarda düzeltme yapılması ihtiyatlılık ilkesinin bir gereğidir. Gerçekten de muhasebe uygulamalarında stoklar ve ticari alacaklar gibi bazı varlık grupları için değer düşüklüğünün tanınması ve muhasebeleştirilmesi alışılagelmiş bir uygulama olmuşken, bu güne kadar maddi ve maddi olmayan duran varlıklar için değer düşüklüğü konusu dikkate alınmamıştır. Nihayet ülkemizde TMSK tarafından yayınlanan ve IAS 36'nın çevirisi niteliğindeki TMS 36: Varlıklarda Değer Düşüklüğü standardı ile artık maddi ve maddi olmayan duran varlıklar için de değer düşüklüğü karşılığı ayrılabilmektedir. Çalışmada, değer düşüklüğü konusu bu standart kapsamında incelenerek mümkün olduğunca sayısal örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın muhasebeleştirilme kısmında standardın gerektirdiği gibi raporlama yapılabilmesi bakımından mevcut hesap planımızın yetersiz kaldığı ve bu konuda bir an önce değişikliklerin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
An asset is impaired when its carrying amount exceeds its amount to be recovered through use or sale of the asset. If an asset is impaired like that, the principle of conservatism requires recognising it in financial statements. This is the case for inventories and accounts receivables for years in accounting applications. But identifying and recognising impairment losses for tangible and intangible assets has been ignored until now. Fortunately, through the standard of ?TMS 36: Impairment of Assets?, which is translated by TMSK from IAS 36, it is possible for identifying and recognising impairment loses for tangible and intangible assets. In this study, the subject of impairment loses has been examined with the frame of TMS 36 and it was tried to be explained by numerical examples. In the recognising part of the study, it is concluded that current Uniform Chart of Accounts couldn?t answer the needs of the standards anymore, and important changes should be introduced immediately.