Örgütlerde e-öğrenmenin etkinliği ve kurum kültürünün önemi: Bir örnek uygulama
The efficiency of e-learning and importance of corporation culture in organizations: Implement an example
- Tez No: 207313
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küreselleşme ile birlikte teknolojik gelişmeler de hız kazanmakta ve örgütlerde eğitimli insan kaynağına olan ihtiyaç günden güne artmaktadır. Örgütler çalışanlarına sürekli eğitim vererek onları geliştirmelidirler. Örgütler ancak bu sayede ayakta kalabilir ve diğer örgütlerle rekabet edebilir. Çalışanlar yeni eğitim yöntemlerini reddedebilirler. Bunu önlemek için kurum kültürü, yaşanan teknolojik gelişmelere göre yeniden yapılandırılmalıdır. Kurumlar e-öğrenmeyi bir maliyet ve zaman kaybı olarak görmekten vazgeçmeli, aksine üretici bir faaliyet olduğunu farkına varmalıdırlar. Kurum kültürü ve üst yönetim yeni eğitim yöntemleri konusunda çalışanları teşvik ederlerse çalışanların bu yöntemlere uyum sağlamaları ve benimsemeleri daha kolay olacaktır. Bu çalışmanın amacı kurum kültürünün e-öğrenme üzerindeki etkisini ortaya koyarak e-öğrenmenin örgütler ve çalışanlar üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada, öncelikle e-öğrenme kavramı çeşitli tanımlarla açıklanmış e-öğrenme ile ilgili kavramlar ayrıntılı bir şekilde ele alınarak gelişim süreci ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra e-öğrenme yönteminin sağlayacağı avantajlara ve önündeki engellere yer verilmiştir. İkinci bölümde kurum kültürü kavramı tanımlarına yer verilmiş, kurum kültürünün özellikleri, işlevleri, boyutları ve unsurlarına değinilmiştir. Bu bölümde e-öğrenme yöntemi ve kurum kültürü arasındaki ilişki, Türkiye'de ve dünyada e-öğrenme uygulamaları hakkında bilgilere yer verilmiştir. En son bölümde seçilen örgütte yapılan araştırmanın bulguları, sonuçları ve sonuçlara ilişkin yapılan analizler ve yorumlar bulunmaktadır. Araştırma yeri olarak Türkiye Garanti Bankası Ankara şubeleri seçilmiş ve bu şubelerde bulunan 73 kişiye anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmadan çıkan sonuçlara göre örgütlerin eğitimli insan kaynağına duydukları ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Üst yönetim tarafından desteklenen ve kurum kültürüyle uyumlaştırılan e-öğrenme yöntemi örgütlere başarı kazandıracak ve çalışanların bu öğrenme yöntemini benimsemesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Technological developments have gained speed with globalization and the need of qualified human resources is increasing recently in organizations. For this reason, organization should give continuous education to their employees since they compete against other organizations. Employees might refuse new training methods. To prevent this, organizational culture have to be constructed according to the recent technological improvements. Organizations must stop perceiving e-learning as a cost or time loss. On the contrary, they must realize that it?s a very productive activitiy. If organizational culture and the top management encourages the employees about the new training methods, it will be so easy for employees to adopt to the new methods. The purpose of this study is to expose the effect of e-learning over organizational culture and to research the affects of e-learning for both organizations and employees. In this study, firstly various definitons of e-learning are given, basic concepts of e-learning are explained in detail and developing process of e-learning is described. Afterwards, the advantages and the dificulties of application of e-learning are explained. In the second part, desciptions of organizational culture are given and characteristics, functions, dimensions and elements of organizational culture are explained. In this section the relationship between e-learning and organizational culture and the information about e-learning practices in Turkey and the world are mentioned. In the last section, research findings, research results, analysises and comments concerning these results of the selected organization are explained. The research area is Turkish Garanti Bank?s Branch in Ankara. 73 employees in these banks are inquired. According to the research results, the need of qualified human resources in organizations is increasing recently. By supporting of top management and adaptation with organizational culture, e-learning will obtain success to organizations and this will help employees to adopt e-learning.