Stratejik inovasyon yönelimi, inovasyon yetenekleri ve inovasyon performansı ilişkisi
Strategic innovation orientation, innovation capabilities and innovation performance relationship
- Tez No: 589549
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA ESEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kürelleşen dünyada teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte firmalar arasında rekabet iyice artmıştır. Artan rekabet ortamı, işletmeleri, hayatlarını sürdürebilmeleri için araştırma-geliştirme (AR-GE) çalışmaları ile inovasyon (yenilik) yapmaya zorlamaktadır. Dünyada inovasyon sürdürülebilir büyümenin bir aracı olarak kabul edilmekte ve işletmelere yeni iş kapıları açarak üretken ve dinamik bir çalışma ortamı sunmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı; AR-GE faaliyeti yürütülen veya dışardan AR-GE desteği alan firmaların inovasyon yetenekleri, stratejik inovasyon yönelimi ve yenilik performansı arasındaki etkileşimleri tespit etmektir. Bu amaçları gerçekleştirmek için 76 katılımcıya anket uygulanmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda firmaların ar-ge/ür-ge yeteneği, organizasyon yeteneği ve stratejik planlama yeteneğinin inovasyon performansına istatistiksel açıdan anlamlı pozitif bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca stratejik inovasyon yöneliminin inovasyon performansına pozitif bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Stratejik inovasyon yönelimi ile inovasyon yetenekleri arasında da pozitif ve anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar ile inovasyonun gelişme, büyüme, varlığını devam ettirme, rekabet ortamlarında fayda sağlama ve sektör lideri olabilmedeki rolü ortaya çıkarılmıştır
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology in the globalized world, competition among companies has increased. Increasing competitive environment is forcing enterprises to innovate with R&D studies in order to sustain their lives. Innovation in the world is considered as a means of sustainable growth and opens new business doors to enterprises and provides a productive and dynamic working environment. In this context, the aim of this study is to determine the interactions between innovation capabilities, strategic innovation orientation and innovation performance of companies that have R&D activities or who have received R&D support from outside. A questionnaire was applied to 76 respondents from companies with R&D activities to realize these goals. Correlation and regression analyses were used to test the relationships among variables. R&D capability, organization capability and strategic planning capability had positive and significant impact on innovation performance. Additionally, strategic innovation orientation had a positive significant impact on innovation performance. A positive and significant relationship was also found between strategic innovation orientation and innovation abilities. With these results, the role of innovation in the development, growth, existence of the competition, to provide benefit in the competitive environment and to be the leader in the sector has been revealed.