Türkiye muhasebe standartlarına göre finansal kiralama işlemleri ve muhasebeleştirilmesi
Leasing processing and accounting according to turkish accounting standarts
- Tez No: 207410
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ekonomi bilindiği gibi kıt kaynakların en etkin biçimde kullanılmasıdır. İşletmeler deekonomik birimler olduğuna göre kıt kaynakları en etkin biçimde kullanmak zorundadır.Ayrıca ekonomik ve sosyal koşullardaki yetersizlik işletmeleri kaynak sıkıntısınasokmaktadır. İşletmelerin kaynak bulmadaki yetersizliği alternatif finansman şekillerini ortayaçıkarmıştır.Ayrıca işletmeler özkaynakları ile işletmenin finansmanını sağlamak yerine dışkaynaklardan işletmenin sabit varlık yatırımını gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Bu daişletmelerin sabit varlık edinimlerinde alternatif finansman kaynağı olan finansal kiralama(leasing) konusunu oluşturmuştur. Leasing yoluyla sabit varlık kiralayan işletme, daha azkaynak ayırmak, borçlarını uzun vadeye yaymak ve bazı vergi avantajları gibi üstünlüklerelde etmektedir. Bu çalışmada Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu tarafında getirilenmuhasebe standartlarının, finansal kiralama işlemlerinde uygulaması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As known economy is the use of insufficient sources with effectively. Being aeconomic units, enterprises must find the way of uses insufficient sources effectively.Furthermore, enterprises have a lot of troubles because of disability of the trade and socialconditions. Because of the disability of finding sources, alternative financial techniques arerevealed.Also enterprises choose outer sources for real assets investments instead of their equitycapital. Thus constitute the subject of leasing for the way of enterprises to acquire real assetsinvestment. By using leasing enterprises use less real assets, pay the debts in along time andsome tax advantages. In this study, the uses of accounting standards in leasing practice whichis constituted by Turkish Accounting Standardization Association.