Elektronik ticarette toplam kalite yönetimi ve bir uygulama
Total quality management in electronic commerce and an application
  1. Tez No: 207412
  2. Yazar: SERDAR ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAŞAK ATAMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz dünyasında hızlı bir degisim yasanmakta ve bundan tüm insanlar ve isletmeler az veya çok etkilenmektedirler. Rekabet artmakta, tüketicilerin istek ve beklentileri degismektedir. Kalite, müsteri memnuniyeti, hız isletmeler için en önemli kavramlar haline gelmistir. Teknolojinin gelisimiyle bir çok is sürecide degismistir. sletmeler müsterilerine daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek için bir çok is sürecini hatta tamamını elektronik ortama kaydırmıslardır. Bunun sonucu olarak, ticarette sınırların ve alısveriste ülke kavramının ortadan kalkmasına neden olmus, küresellesme ve dünya ekonomilerinin birlesmesi süreçlerini hızlandırmıstır. Elektronik ticaret, alısverisin elektronik ortamda yapılan seklidir. Toplam Kalite Yönetimi ise, genel olarak, müsteriye odaklanmıs ve onu tatmin etmeye yönelik çalısmaları içeren bir felsefi yönetim seklidir. Her ticari faaliyette oldugu gibi elektronik ticarette müsteri ön plandadır. Toplam Kalite Yönetimi ilkelerinin uygulanmasıyla Elektronik Ticarette müsteri memnuniyeti saglanacak, kaliteli ve hızlı bir hizmet verilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The rapid changes in today's world affect both companies and people in dissimilar ways. While competition is getting more intense, the demands and expectations of consumers are changing. Quality, customer satisfaction and speed are now important for companies more than ever. The changes in technology changed many processes in applications. Companies shift many or all of their work processes in electronic environment to provide their customers with better and faster services. This caused the disappearance of borders in trade and country concept in commerce and also has caused a fast globalization in the world. Ecommerce means making trade in electronic environment. Total quality management refers a philosophic management style that focuses on customers to satisfy their needs. Just like all the commercial approaches, customer satisfaction stands at the first row in e-commerce applications. By using total quality management principals in e-commerce, customer satisfaction, service quality and speed in e-commerce will increase eventually.