İş sağlığıve güvenliğinin mevcut durumu ve bir araştırma
The exiting situation of occupational health and safety management and a study
- Tez No: 207411
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BESİM AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin amacı işletmede çalışma ortamının iyileştirilmesini sağlamak ve ergonomik açıdan daha iyi bir çalışma ortamı yaratmak yani işyerinin kalitesini artırmaktır. TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standartı maddeleri araştırmada dikkate alınmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliğinin Mevcut Durumu ve Bir Araştırma konulu çalışmada yönetim sisteminin kurulması değil İş Sağlığı ve Güvenliğinin mevcut durumu araştırılmıştır. Bu araştırma Yönetim Sistemlerine sahip olan, Yönetim Sistemlerini kurma aşamasında olan ve Yönetim Sistemi olmayan firmalara anket yaparak İş Sağlığı ve Güvenliği mevcut durumu incelenmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
The goal of TS 18001- Occupational health and safety management systems is improvement of working environment in the company and creating a better working ambiance in case of ergonomics, in other words redounding the quality of the workplace. In this study, the titles explained in the TS 18001- Occupational health and safety management systems are considered. This research is not dealing with the establishment of the management system, but the existing situation of occupational health and safety management. For this purposes, a questionnaire is prepared and completed by the companies having a management system or establishing a management system or do not having a management system.