Perceived employment discrimination and its relation to job satisfaction and intention to turnover
İş ayrımcılığı algısı ile iş doyumu ve işten ayrılma niyetinin ilişkisi
- Tez No: 207494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ALEV TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu arastırma is ayrımcılıgını, çalısanların is doyumunu ve isten ayrılma niyetlerini olumsuz etkileyen bir olay olarak ele almıstır. Somut olarak bu çalısma; isyerindeki ayrımcılık algısı, is doyumu ve isten ayrılma niyeti arasındaki iliskiyi incelemektedir. Bunun yanı sıra is doyumunun; isyerinde ayrımcılık ve isten ayrılma niyeti arasındaki iliskide ara degisken olarak isleyip islemedigi arastırmaktadır. Çalısma, demografik özellikler ve ayrımcılık çesitleri arasındaki iliskileri de ele almaktadır. Arastırmaya, çesitli alanlarda çalısan, farklı özelliklere sahip olan 229 kisi katılmıstır. Elde edilen sonuçlara göre; algılanan ayrımcılık çesitleri ve is doyumu arasında negatif bir baglantı bulunmaktadır. Aynı zamanda is doyumu ve isten ayrılma niyeti arasında negatif bir iliski vardır. Bunların yani sıra, is doyumu; is ayrımcılıgı algısı ve isten ayrılma niyeti arasındaki iliskiyi de, araya giren degisken olarak etkilemektedir. Arastırma; bazı demografik özelliklerin ayrımcılık çesitleriyle baglantılı oldugunu da ortaya koymustur. Arastırma bulguları gösteriyor ki; ayrımcılıgın kaldırılması ile, sirketlerde is memnuniyetinin artması ve dolayısıyla çalısanların elde tutulma kapasitesinin artması saglanabilir. Ayrımcılıga maruz kalan gruplar hakkında bilinçlendirmenin gelistirilerek, sirketlerde moral, maddi ve zaman kayıplarının azaltılması saglanabilir
Özet (Çeviri)
This study investigated discrimination in the workplace as a phenomenon negatively affecting employees? satisfaction with job and finally, leading to turnover. More concretely, it analysed the relationship between perceived employment discrimination, job satisfaction, and intention to turnover. It also tried to find out whether job satisfaction intervenes in the relation between perceived discrimination and turnover intention. Moreover, the relations between demographic characteristics and discrimination types were investigated. The data were collected directly or via electronic mail from 229 people working in diverse employment sectors. The findings of the research indicated that perceived discrimination had a direct and negative contribution on the job satisfaction of those feeling discriminated against, that job satisfaction had a direct and negative contribution on the intention to turnover of the employees, and that job satisfaction intervened in the relation between perceived discrimination and intention to turnover. Furthermore, demographic characteristics were found to influence the way people perceived discrimination. Research findings imply that reducing and eliminating discrimination might increase organizations? capacity of preventing turnover through increasing job satisfaction. Also, awareness about groups who seem to suffer from discrimination may be developed. Thus, losses in terms of morale, finance, and time for the organization could be minimized.