Tüketim kooparatiflerinde bağımsız denetim ve bir uygulama
The independent control of consumption cooperatives and an application
- Tez No: 207525
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kooperatifler birlikten kuvvet dogar sözünün hayat buldugu kuruluslardır. Kooperatifler sanayi devrimden hem sonra ortaya çıkmıslardır. Üretim, tüketim ve kredi alanlarında o dönemin sıkıntılı isçi ve çiftçi kesimine yeniden bir kurtulus ümidi olmuslardır. Kooperatifler günümüze gelinceye kadar Avrupa'nın birçok ülkesinde etkin bir biçimde ekonomi piyasasını içinde yer almıslardır. Dünyada 750 milyonu bulan üye sayısına sahiptirler. Biz tezimizde kooperatif çesitlerinden tüketim kooperatiflerinde bagımsız denetimin önemi ve uygulanabilirligini ortaya koymaya çalıstık. Tüketim kooperatiflerinde denetim günümüzde çok önemli bir konuma gelmistir. Tüketim kooperatiflerinin mali tabloları genel kabul görmüs denetim standartlarına göre dogru ve eksiksiz denetlenmesi gerekmektedir. , Birçok nedenden ve yetersizlikten dolayı tüketim kooperatiflerini bagımsız denetim çok yüksek oranda yapılamamaktadır. Tüketim kooperatiflerinde bagımsız denetim yapılabilmesi için öncelikli olarak kooperatifin üye ve yöneticilerinin denetim yönünden egitilmesi gerekmektedir. Bagısız denetim yaptırmak önemli bir mali yeterliligi gerektirmektedir. Üye sayısı belli bir oranda olmasına ragmen gelir seviyesi düsük kooperatifler böyle bir hizmeti almaktan kaçmaktadırlar. Bunun önüne geçebilmek için üye sayısının yanında gelirini de attırmak lazımdır. Bununda yolu yatay bütünlesmeyi gerçeklestirmekten geçmektedir.
Özet (Çeviri)
Cooperatives are organizations that reflects a Turkish proverb saying ?Unity results strength?. Cooperatives appeared just after the industry revolution. They became hop efor the axtious employees about production, consumption and capital in these days. Until today they have taken effective role in the markets of many Europe countries. They have nearly 750 milion members all over the world. What we tried to explain in this thesis is how applicable and important the independent control of consumption cooperatives that is one of the kinds of coopetatives. Financial tables of consumption cooperatives should be controled perfectly according to generally accepted control standards. At most of consumption cooperativ independent controls can not be carried out beause of insufficiency and lots of other reasons. Firstly members and managers should be trained about independent controls. Financial sufficiency is necessary to be able to carry out independent controls. Cooperatives with a high number of members but small budget avoid to take such kind of services. To prevent this coopetative should also increase their income with their number of members. This can be done only by completeness.