İdari işlemlerde yetki unsuru
The authority component of administrative acts
  1. Tez No: 207531
  2. Yazar: YUSUF KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Demokratik ve hukuk devletinin gereklerinden biri idarenin hukuka baglı olmasıdır. dare sahip oldugu yetkileri kullanırken hukuka ve kanunlara uygun davranmak zorundadır. Nitekim Anayasa'nın 8. maddesinde; ? yürütme görevi ve yetkisi ? kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir.? seklinde belirtilmistir. dari makamlar, toplumun genel ihtiyaçlarını karsılamak amacıyla çesitli faaliyetlerde bulunurlar. Bu faaliyetlere de genel olarak idari islemler denir. dari makamın idari bir islem tesis edebilmesi için kanunen yetkili olması gerekmektedir. dari islemin yetki unsuru, idari islemin meydana gelmesinde ilk önce karsılasılan temel unsurdur. dari makam ancak yetkili oldugu zaman ve yetki sınırı içerisinde kalmak sartıyla islem tesis edebilir. Kanunen idareye tanınan yetkiler ancak kanun tarafından devredilebilmesinin mümkün olabilecegi düzenlenmis ise devredilebilmektedir. darelere Anayasa tarafından tanınan yetki genisligi ilkesi ile merkezi idare yetkilerinin bir kısmı illerin idaresine devredilebilmektedir. Öte yandan, yargı organlarının içtihatları ile belirlenen yetkide paralellik ilkesi geregi bir islemi yapmakla yetki makam o islemi geri alma, degistirme ve kaldırmada da yetkili olmaktadır. Ayrıca idareye tanınan bir diger yetki ise idarenin takdir yetkisidir. Bu yetki sayesinde idare bir konuda islem tesis ederken birden çok seçenek arasından birini seçmekte serbest olmasıdır. Burada özet olarak degindigimiz idari islemin yetki unsurunu inceleyen ve üç bölümden olusan bu çalısmayla amaçlanan, Anayasa ve yasalarda tanımlanan yetkinin hukuka uygun kullanılması ve tersi durumunda ortaya çıkabilecek hukuksal sorunlara deginilerek konunun aydınlatılmasıdır.
Özet (Çeviri)
An administration depended on law is one of the requirements of democratic and lawful government. Administration has to take law and act into consideration when using the authorities it has got. Nevertheless, it is mentioned in the eight article of constitution in a similar way; ?The duty and power of execution is used in accordance with act. Then, it is performed in a lawful environment.? The administrative offices organize a wide variety of activities which aim to provide the common needs of society. All of these activities are generally defined as administrative act. Administrative offices have to be authorized according to the law in order to establish an administrative act. The authority component of administrative act is the fundamental step which is firstly encountered during the occurrence of administrative act. Administrative offices are allowed to establish an act only when they are authorized and if the subject is in their authority limit. The legal authority of administration can only be transferred if there is any element in the law that is arranged before which enables the administration in this field. As a result of the principal of authority wideness which is given to the administration by constitution; some parts of the central authorities could be transferred to the administrations in the cities. On the other hand; the principal of parallelism in authority determined by consensus of judgment, an office authorized to establish an act not only can get it back but also can change and abolish it. Besides, another authority given to the administration is discretionary power. Thanks to this power it is free to choose among so many alternatives when establishing an act in any subject. To sum up; the object of this study in which the authority component of administrative act is examined in three parts is the usage of authority defined as in the constitution and act in accordance with related law, otherwise lightening the subject by mentioning to the problems which may occur.