Ankara'daki dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinin performans değerleme sistemlerine dair bir alan araştırması
A field study on performance evaluation systems of four and five star accommodation enterprises in Ankara
- Tez No: 207536
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. TENGİZ ÜÇOK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 259
Özet
Turizmin sektörünün en büyük özelliği, insan ögesine dayanması ve bu alanda faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin de emek yoğun işletmeler sınıfında yer almasıdır. Bu yüzden işletmelerinin sorumlulukları altında çalışan personelin, başarılı olmaları, müşterilerin memnuniyetini olumlu yönde etkileyecektir. Bu nedenle performans değerleme, yöneticilerin personelin performansını yönetmesine yardımcı olan bir araçtır. Performans değerleme, personele kendisinden ne beklenildiğini, işletmenin hedeflerine ulaşmak için neler yapması gerektiği konusunda fikir verir. Bununla birlikte personele mevcut durumunun, gelişim ve eğitim ihtiyacının belirlenmesine ve üstleriyle daha nitelikli bir iletişim kurması yönünde önemli katkılar sağlar. Yönetici açısından ise performans değerleme personele yapıcı ve yansız geribildirimler vermesini, daha etkin rehberlik etmesini, mesleki gelişimlerini daha rasyonel planlamasını, örgütün hedeflerinin personel hedefleriyle bütünleşmesini sağlama gibi önemli işlevlere sahiptir. Bu amaçla, tez çalışmasında performans ve performans yönetimi kavramları incelenmiş ve ilgili literatüre göre konaklama işletmelerinde kullanılan performans değerleme ölçütleri üzerinde durulmuştur. Ankara ilindeki dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde personel değerleme çalışmalarının yapılıp yapılmadığının belirlenerek, varsa bu konudaki eksiklikleri tespit edilmeye çalışılmış, elde edilen bulgulardan da konaklama işletmelerine öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important features of tourism sector is that it is depending on human factor and the hospitality bussiness are defined by a labor-intensive type of business.Therefore the performance of the personnel responsibilities, is going to effect the customer satisfaction. For this reason performance evaluation will help the managers as a tool to lead their personal performance. In addition to this, performance evaluation help employees to be aware of what has been expected, and what should they have done to achive organizational goals. It also helps employees to realize the current situation with their training and development needs and to establish a better communication with their superintenders. Moreover performance evaluation help managers to provide objective, and constructive feedback. Also it helps to provide effective guidance to employees.Throughout the performance evaluation methodology, managers then will be able to plan professional development more rationally. For this purpose, in the thesis, literature on performance and the concepts of the performance management, and highlights of the criteria for performance evaluation in hotels has been examined. Whether four and five star hotels in Ankara are carring out personnel evaluation activities or not has been determined. According to the personnel evaluation activities which they are carring out,inadequate applications are observed. According to data collected from the research some suggestions have been made